صاحب امتیاز: داکتر حسین یاسا

مدیر مسوول: محمد رضا هویدا

یکشنبه ۸ قوس ۱۳۹۴

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

لست بلند نامزدان ریاست جمهوری

-

مرحله ثبت نام از نامزدان انتخابات ریاست جمهوری به پایان رسید. اشرف غنی احمدزی، عبد الله عبد الله، محمدداوود سلطان‎زوی، زلمی رسول، حمیدالله قادری، محمدنادر نعیم، عبدالقیوم کرزی،  گل آغا شیرزی،  سرور احمدزی، عبدالرحیم وردک ، سید اسحاق گیلانی ، قطب الدین هلال، حشمت غنی احمدزی، دل آقا کوهدامنی،  عبدالرب رسول سیاف، بسم الله شیر، و فضل کریم نجیمی و... برای رسیدن به کرسی ریاست جمهوری ثبت نام کرده اند. مسلما فهرست معاونین اول و دوم نیز لیست بلندتری را شامل خواهد شد. در این میان از شخصیت هایی با پیشینه نظامی گرفته تا سیاستمداران و وزرای خارجه و اعضای پارلمان و حتا کسانی با سابقه شمول در صف مخالفان مسلح دیده می شود. آخرین روز ثبت نام، برای کمیسیون مستقل انتخابات، روزی شلوغ و پر هیاهو بود.  البته ناگفته نماند که به خاطر ثبت نام نامزدان ریاست جمهوری که مطابق قانون باید نامزدان از پست های دولتی خود استعفا بدهند، لیست بلند بالایی از وزرا و وکلا و ... به چشم می خورد که پست های دولتی خود را رها کرده و به کارزار انتخابات روی آورده اند که این خود نیز شاید مسایلی را برای اداره کشور به وجود بیاورد.

فهرست نهایی نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری پس از بررسی شکایات احتمالی علیه آنها و تایید این فهرست از سوی کمیسیون شکایات انتخاباتی، روز ۲۵ عقرب اعلام خواهد شد. با تجربه ای که از گذشته داریم، بعید به نظر می رسد که این لیست تغییر عمده ای را پیش رو داشته باشد،اما با آن هم باید منتظر بود که لیست نهایی رسما اعلام گردد.

نامزدان و سیاستمداران وقت زیادی را صرف معاونین اول و دوم خود کردند. یار گیری برای انتخابات وقت بسیاری از کاندیدان را گرفت و با نگاهی بدبینانه دیده می شود که آن قدر که به یارگیری ها توجه شده به برنامه ها و خط مشی ها توجه لازم صورت نگرفته است. البته زود است که قضاوت شود، ولی بسیاری ازکاندیدان تا هنوز و در هنگام ثبت نام، همان کلیاتی را گفته اند که پیش از این بارها گفته شده بود. شعارهای تند و تیز، و بلند و بالایی که کمتر همتی برای عملی شدن آنها وجود دارد.

رقابت نزدیکی میان شماری از افرادی که ثبت نام کرده اند دیده می شود. برآوردها و نظریات بخش هایی از مردم نشان میدهد که شماری از نامزدان که چهره های شناخته شده ای را دارند و تیم قوی ای را برای رسیدن به ریاست جمهوری تشکیل داده اند، به موازات هم پیش می روند. ضعف ها و کاستی ها و در کنار آنها نقاط قوت این افراد و تیم ها تا حدودی نزدیک به هم است.

رای زنی ها و گفتگوها میان تیم ها و حلقات سیاسی در این روزها به شدت جریان دارد، این احتمال که تغییراتی حتا بزرگ در آینده رخ دهد، وجود دارد. عوامل زیادی در این تغییرات نقش دارند.

مردم افغانستان نیز خود را در آیینه برنامه ها و شعارها و گفته ها و تصویرهایی که نامزدان و تیم های شان اعلام می دارند، می بینند. برنامه هایی که از همین حالا و با تجربه ای که از گذشته داریم، مشخص است که تفاوت های عمده  و اساسی چندانی با هم ندارند. حتا شماری از کاندیدانی که شعارهای متفاوت که اختلافات بنیادی با مواضع رسمی داشت، نیز همان چیزی را می گویند که پیش از این بدان باور نداشتند. مردم و کشورهای جهان نیز با دقت تمام مراقب اوضاع و احوال و تحولات افغانستان هستند. آنها با شک و تردید به سال آینده می نگرند و اینکه آیا افغانستان می تواند، این سال را با موفقت پشت سر بگذراند؟ افغانستان در وضعیتی قرار دارد که هر نامزدی باید درک درستی از مشکلات و کاستی ها و نیازمندی های افغانستان داشته باشد.

دیدگاه شما