صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

شنبه ۳۰ جدی ۱۳۹۶

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

مسؤلیت ما درانتخابات دور دوم

-

با بررسی شکایت ها از سوی کميسيون شکايات انتخاباتى، اکنون این روند به پایان خود نزدیک می شود و قرار است تا بیست و دوم این ماه این کمیسیون فیصله تمام شکایت ها را به کمیسیون انتخابات ارسال کند و کمیسیون انتخابات مؤظف است که نتایج نهایی انتخابات را در بیست و چهارم ثور اعلام نماید.  

 بر اساس اعلام نتایج ابتدایی آراء و نیز روند رسیدگی به شکایت های انتخاباتی چنین به نظر می رسد که تا حال تغییر جدی و چشمگیری در فیصدی آرای نامزدان به وجود نیامده و تغییرات اندک نمی تواند سرنوشت انتخابات را در دور اول مشخص کند. پس با این وضعیت انتخابات ریاست جمهوری امسال  نیز به دور دوم خواهد رفت.

اگر چه  تیم های پیشتاز در دور اول انتخابات همواره از عملکرد کمیسیون های انتخاباتی انتقاد داشته اند، اما هردو نامزد برای رفتن به دور دوم اعلام آمادگی کرده اند. تا هنوز دو نگرانی جدی پس از اعلام نهایی انتخابات وجود داشت: یکی از نگرانی ها این بود که با توجه به آمارها و پیشداوری هایی که از سوی نامزدان ارایه می گردید، اگر نتایج نهایی انتخابات با توقعات نامزدان مطابقت نداشته باشد، ممکن است مخالفت برخی نامزدان را در پی داشته باشد و این مخالفت بدون شک فضای سیاسی کشور را متأثر ساخته و سبب سردرگمی مردم و مسؤلان دولتی می گردد.

دوم این که ممکن بود حلقاتی تلاش نماید تا از رفتن انتخابات به دور دوم جلوگیری کرده و با کسب توافق دو نامزد پیشتاز، سرنوشت انتخابات را در دور اول مشخص سازد. توافق سیاسی در مورد انتخابات مسلم است که تشکیل یک حکومت ایتلافی را در پی می آورد که مبنایش نه آرای مردم افغانستان که معامله و زدو بند نخبگان سیاسی بر سر تقسیم قدرت به شمار می آید. این مسأله از دید بسیاری شهروندان، میزان اهمیت و کارایی آرای مردم را پایین می آورد و به روند دموکراسی در کشور آسیب می زند.

حال که به روز های پایانی اعلام نتایج نهایی انتخابات نزدیک می شویم و مسایل مرتبط به انتخابات نیز روشن تر می گردد، متوجه می شویم که این نگرانی ها چندان با واقعیت های سیاسی موجود همخوانی نداشته است. اگرچه براساس گفته رییس کمیسیون شکایات انتخاباتی، ممکن است هر تیم، عدالت را در برنده شدن تیم خود شان تعریف کنند و یا اعتراض هایی در روند رسیدگی به  شکایت های انتخاباتی داشته باشند؛ اما این بدان معنا نخواهد بود که تکت های پیشتاز انتخاباتی از پذیرش کل روند انتخابات و فیصله های کمیسیون های انتخاباتی سرباز زنند. همه تکت ها به حاکمیت قانون و نهادینه شدن ارزش های دموکراسی در کشور اهمیت می دهند و هرگز رویکردی را که مغایر با حاکمیت قانون و تحکیم آموزه های دموکراسی در کشور باشد، تأیید نمی کنند.

حال انتخابات دور دوم مطابق تقسیم اوقات جدید کاری برگزار خواهد شد. در این انتخابات اگرچه امکانات پولی و تخنیکی آن تکمیل شده است؛ اما مسأله امنیت انتخابات باتوجه به تهدیداتی که از سوی طالبان صورت می گیرد و با توجه به آغاز حملات بهاری این گروه ممکن است  مشکل ساز تلقی شود. طالبان در دور اول نیز تهدید کرده بودند که روند برگزاری انتخابات را مختل خواهند کرد؛ اما حضور گسترده و بینظیر مردم و آمادگی ها و فداکاری های نیروهای امنیتی این توطیه دشمنان را خنثی کرد. اما این احتمال نیز وجود دارد که دشمنان این بار با امکانات بیشتر وارد میدان شده و از روش ها و تاکتیک های جدیدی برای برهم زدن امنیت انتخابات استفاده نمایند. آیا نیروهای امنیتی در این دور نیز آمادگی مقابله با هرگونه چالش امنیتی را خواهند داشت؟

پیامد دیگری که انتخابات دور دوم دارد این است که وضعیت سیاسی، اقتصادی و اجتماعی تا روشن نشدن انتخابات همانطور مبهم و گیج کننده باقی خواهد ماند. این وضعیت تأثیر مستقیم بر امورات روزمره زندگی مردم داشته و آینده آنها را باخطر مواجه می سازد.

مسأله دیگری که برای مردم افغانستان از اهمیت ویژه برخوردار بود، امضای سند امنیتی با آمریکا است. طولانی شدن روند انتخابات  ممکن است امضای این سند را با موانع جدید دیگری روبرو سازد. با همه این ها ما چاره ای جز برگزاری انتخابات نداریم و به همین خاطر باید با شوق و انگیزه بیشتر در انتخابات دور دوم اشتراک ورزیم.

دیدگاه شما