صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

سه شنبه ۳ دلو ۱۳۹۶

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

افغانستان در جشنواره فیلم های مستند لندن

افغانستان در جشنواره فیلم های مستند لندن

امسال چهار فیلم مستند از فیلم سازان افغانستان نیز به جشنواره فیلم های مستند شهر باز (اوپن سیتی) لندن که از پنجشنبه شانزدهم ماه جاری میلادی گشایش یافت، راه یافته است. در این جشنواره قرار است ۱۴۰ مستند از سراسر جهان به نمایش گذاشته شود. مسعود ضیایی، تمیم عبدالله، آیرخش فیضی و سلیمان امانزاد چهار فیلم ساز جوان هستند برای شرکت در این جشنواره به لندن آمده اند.

آیرخش فیضی دختری از مزارشریف در فیلم خود سعی کرده است دشواری های راننده بودن زنان جامعه اش را به نمایش بکشد. آزارهای خیابانی مردان و نیش نگاه های شان در این فیلم، اشاره ای به بخشی از چنین دشواری ها است. سلیمان امانزاد که ۱۷ سال بیشتر ندارد، در سال ۱۹۹۹ میلادی زمانی که طالبان بامیان را اشغال کردند و کشتار مردم بیگناه به راه افتاد، چهار ساله بود. اعضای خانواده او در مغاره‌ای برای یک ماه خود را پنهان کردند تا کشته نشوند. سلیمان زنده ماند و بعد از شکست طالبان توانست درس بخواند و فیلم سازی را هم یاد بگیرد. او اخیراً ترجیح داد برای ساختن فیلمی به زادگاهش برگردد و زندگی یک کودک هم سن خود را موضوع فیلم خود قرار دهد. کودکی که در ۱۷ سالگی ناگزیر است به کشاورزی بپردازد.

مسعود ضیایی اهل هرات است، شهری که بیشترین خبرهای خودسوزی زنان افغان را از آنجا شنیده ایم. اما موضوع مستند او با کار دیگران متفاوت است، او به پیامدهای خود سوزی دو زنی پرداخته که از آتش خود افروخته در امان مانده اند اما حالا باید در آتش نگاه اطرافیان بسوزند. یکی از آنها در پانزده سالگی وادار شد با مرد ۲۵ ساله ای ازدواج کند، او از این اجبار ناراضی بود و تصمیم گرفت خود و زندگی خود را به آتش بسپارد.

چهارمین عضو این گروه فیلمسازان جوان افغان، تمیم عبدالله است که زندگی گروهی از کودکان خیابانی را موضوع فیلم خود قرار داده است. در این فیلم کودکانی را می بینیم که مجبور اند در میان زباله ها از صبح تا شب بگردند و مواد ساخته شده از پلاستیک را جمع آوری کنند و آن را بفروشند تا نانی به کف آرند. این کودکان چون سر و وضع مناسبی ندارند و ژولیده و چرکین اند، در همه جا انگشت رد به سینه می خورند. جشنواره فیلم های مستند «شهر باز» از 26 جوزا (شانزدهم جون) شروع شده و امروز یکشنبه 29 جوزا (19 جون) پایان خواهد یافت. (بی بی سی)