صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

دوشنبه ۲ دلو ۱۳۹۶

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

زندگی بیل کلینتون اپرا می‌شود

زندگی بیل کلینتون اپرا می‌شود

اپرایی با ترانه‌های محلی براساس دوران جوانی رئیس جمهور پیشین آمریکا این هفته در نیویورک روی صحنه می‌رود. این اثر را بانی مونتگمری طی چهار سال نوشته و «بیلی بلایت» نام دارد.
اپرا داستان یک روز از زندگی بیل نوجوان است و ترانه‌های آن را بریت باربر نوشته است. «بیلی بلایت» روز یکشنبه و دوشنبه در سالن نمایش مدیسن شهر نیویورک روی صحنه می‌رود. کارگردانی اپرا بر عهده زاک جیمز است.
«بیلی بلایت» بخشی از پروژه اپرای متروپلیس است که هدفش ترغیب نسل جوان به تماشای آثار اپرایی است، آثاری که نتوانسته‌اند با عصر مدرن ارتباط مناسب برقرار کنند. عنوان این اپرا از نام خانوادگی اصلی کلینتون آمده است. پدر او بیل بلایت نام داشت که سه ماه پیش از تولد رئیس جمهور آینده آمریکا در سال 1946 درگذشت. نام فامیلی کلینتون از نام فامیلی ناپدری‌اش وام گرفته شده است.

مونتگمری برای داستان اپرایش یک روز تابستان سال 1959 را انتخاب کرده، بیل نوجوان در این روز باید با مادرش که زیادی به او محبت می‌کند و پدر بداخلاقش سروکله بزند. این نویسنده دلیل تمرکز بر شخصیت مادر کلینتون را خودزندگینامه کلینتون می‌داند که رئیس جمهور پیشین آمریکا در آن به کارهای روزانه مادرش توجه زیادی داشته است.

کلینتون از ماجرای ساخته شدن این اپرا از سال 2009 و صحبت با مونتگمری خبر داشته است، حتی از او برای تماشای اپرا دعوت شده که دفتر او پاسخی به این دعوت نداده است. در طول سالیان دنیای نمایش و اپرا علاقه بسیاری به زندگی رئیس جمهورها داشته است. «نیکسون در چین» اولین بار سال 1987 اجرا شده و امسال هم دوباره در نیویورک روی صحنه رفت. سال 2008 نیز راجر رادنستین اپرایی با عنوان «شیطان و جرج بوش» نوشت که بیشتر از طریق دانلود اینترنتی با مخاطبانش ارتباط برقرار کرد. پروژه اپرای متروپلیس نیز سال گذشته نیز اپرای الکترونیکی روی صحنه برد با حضور بوش و نیکسون و همراهی موسیقی هیپ‌هاپ. (رویترز)