صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

سه شنبه ۲۶ جدی ۱۳۹۶

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

مستند پیامبر اسلام (ص) از بی‌بی‌سی پخش می‌شود

مستند پیامبر اسلام (ص) از بی‌بی‌سی پخش می‌شود

فیلم مستند «زندگی محمد (ص)» اواسط ماه جولای در سه قسمت از شبکه بی‌بی‌سی 2 روی آنتن می‌رود. این فیلم را راجح عمر خبرنگار سابق شبکه بی‌بی‌سی معرفی می‌کند که حالا در بخش انگلیسی زبان شبکه الجزیره اخبار خاورمیانه را پوشش می‌دهد.

تهیه «زندگی محمد (ص)» برعهده کمپانی کرسنت فیلمز بوده است. این اولین بار است که بی‌بی‌سی چنین مستندی را پخش می‌کند. این مستند زندگی پیامبر اسلام را از زندگی فروتنانه ایشان در مکه تا بعثت و مشکلات او با اعراب دوران جاهلیت، هجرت به مدینه و برپایی اولین حکومت اسلامی پوشش می‌دهد. «زندگی محمد (ص)» بر نبردهای حضرت محمد (ص)، شیوه‌های نبرد او و میراثش نیز تأکید می‌کند. این مستند در عربستان سعودی، بیت‌المقدس، ترکیه، سوریه، آمریکا، بریتانیا و اردن فیلمبرداری شده و مفسران و نظریه‌پردازان جهان اسلام نیز در آن حضور دارند.

«زندگی محمد (ص)» نقش اسلام در دنیای امروز و نگاه آن به مسایلی چون پول، انفاق، زنان، عدالت اجتماعی و جهاد را بررسی می‌کند. کارگردانی سه قسمت یک‌ساعته این مستند را فریس کرمانی برعهده داشته که پیشتر مجموعه «هفت شگفتی دنیای اسلام» را برای شبکه 4 بریتانیا ساخته بود. عمر در این مجموعه حضور دارد و بخش‌های مختلف آن را معرفی می‌کند.

عقیل احمد، دبیر بخش مذهبی بی‌بی‌سی، گفت: «بسیاری در بریتانیا آشنایی کاملی با پیامبر اسلام (ص) ندارند. این مستند سعی می‌کند شیوه زندگی، پیام و هدف حضرت محمد (ص) را به نمایش بگذارد.» این مستند به سنت دیگر آثار اسلامی از نشان داده چهره حضرت محمد (ص) خودداری می‌کند و اشاره‌ای به زندگی شخصی ایشان ندارد و بر نقش اجتماعی او تأکید می‌کند. قرار است «زندگی محمد (ص)» اواسط ماه جولای از بی‌بی‌سی2 پخش شود. ورایتی)