صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

جمعه ۲۹ جدی ۱۳۹۶

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

چه فیلم‌هایی جوایز جشنواره مونیخ را به خانه بردند؟

چه فیلم‌هایی جوایز جشنواره مونیخ را به خانه بردند؟

فیلم‌های «لو آور» ساخته آکی کوریسماکی و «تیرانوسور» به کارگردانی پدی کانسیدین برندگان اصلی بیست و نهمین دوره جشنواره فیلم مونیخ بودند.کمدی درام «لو آور» که اولین بار در دنیا ماه مه پیش در بخش مسابقه جشنواره کن روی پرده رفت، جایزه ARRI بهترین فیلم بخش بین‌الملل جشنواره مونیخ را دریافت کرد. تازه‌ترین ساخته آکی کوریسماکی فیلمساز فنلاندی درباره وضعیت پناهندگان در فرانسه است و ترس نامعقول از خارجی‌ها که تمام اروپا را در برگرفته، مورد توجه قرار می‌دهد.

داستان «لو آور» که تولید مشترک فنلاند، فرانسه و آلمان است در بندری به همین نام در فرانسه روی می‌دهد و درباره یک پناهنده کم سن و سال آفریقایی به نام ایدریسا است که در همان حال که پولیس به دنبال اوست، می‌کوشد پیش مادرش در لندن برود. هیئت داوران جشنواره مونیخ همچنین از «پولیس» اولین تجربه کارگردانی می‌ون، بازیگر و کارگردان فرانسوی تقدیر کرد. داستان این فیلم درباره یک گروه پولیس آبدیده است که در نبرد با کودک‌آزاری و بزهکاری نوجوانان در کنار هم قرار می‌گیرند. «پولیس» هم در بخش مسابقه دوره اخیر جشنواره کن حضور داشت و برنده جایزه هیئت داوران شد.

جایزه «سینه ویژن» جشنواره مونیخ به «تیرانوسور» پدی کانسیدین اعطاء شد. اولیویا کولمن در این فیلم نقش زنی را بازی می‌کند که به دنبال راهی برای رهایی از ارتباط آزارنده خود با دوستش (با بازی پیتر مولان) است. «تیراناسور» پارسال در جشنواره ساندنس در بخش داستانی برنده جایزه کارگردانی و جایزه هیئت داوران بخش سینمای جهان شد. داوران جشنواره در عین حال در این بخش از درامِ با موضوع سوء استفاده از کودکان «مایکل» به کارگردانی مارکوس شلاینزر از اتریش تقدیر کردند. این فیلم هم یکی از آثار بخش‌ مسابقه جشنواره کن 64 بود.

جایزه بهترین فیلم اول آلمانی به تریلر علمی تخیلی و تحسین‌شده «جهنم» به کارگردانی تیم فلبوم رسید. این فیلم را رولند امریش تهیه کرده است.
امسال در مجموع 237 فیلم در جشنواره مونیخ به نمایش درآمدند که بیشتر آن‌ها برای اولین بار در آلمان روی پرده رفتند. «پسری با بایسیکل» به کارگردانی لوک و ژان پی‌یر داردن فیلم افتتاحیه جشنواره مونیخ 29 بود. (هالیوود ریپورتر)