صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

یکشنبه ۱ دلو ۱۳۹۶

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

پولیس سارق تابلوی پیکاسو را دستگیر کرد

پولیس سارق تابلوی پیکاسو را دستگیر کرد

پولیس ایالات متحده یک اثر طراحی از پابلو پیکاسو را دو روز پس از به سرقت رفتن آن پیدا کرد. مأموران پولیس شامگاه چهارشنبه (ششم جولای) فرد متهم به سرقت را دستگیر کردند و تابلو را به گالری هنری صاحب آن برگرداندند. تابلو از قاب بیرون آمده اما هیچ آسیبی به آن نرسیده است. پولیس مردی سی ساله به نام مارک لوگو را در هتلی در نیپا، ایالت کالیفرنیا، بازداشت کرد.

تابلوی طراحی سیاه قلم به عنوان «سر زن» که گفته می‌شود ۲۷۵ هزار دالر (۱۷۲ هزار پوند) ارزش دارد، از گالری هنری وینستاین در مرکز سان فرانسیسکو ربوده شده بود. روز سه شنبه هفته قبل (پنجم جولای) حوالی ساعت ۱۱ و ۴۰ دقیقه، مردی با ظاهر مرتب، وارد گالری وینستاین شد، یکراست به طرف طرح معروف پیکاسو رفت، آن را از دیوار جدا کرد، از قاب بیرون آورد و سپس زیر بغل زد و با شتاب از گالری بیرون رفت. سارق که عینک تیره به چشم داشت، محل گالری را با تاکسی ترک کرد، اما فرار او توسط دوربین‌های مخفی ضبط شده بود.

صاحب رستورانی که در نزدیکی گالری قرار دارد به پولیس اطلاع داد که دوربین نگهبانی رستوران، از مردی با ظاهری مشکوک فیلم گرفته است. به گفته پولیس سان فرانسیسکو، متهم سوءسابقه مهمی ندارد. او اهل نیوجرسی است، در رستورانی در نیویورک کار می‌کند و روز دوشنبه (چهارم جولای) به کالیفرنیا پرواز کرده است.

هنوز به روشنی معلوم نیست که سارق با چه نیتی تابلوی پیکاسو را دزدیده است، چون این تابلو به قدری معروف است، که او نه می‌توانسته آن را جایی نمایش بدهد و نه به فروش برساند. به نظر کارشناسان سارق در واقع دزدی ناشی است که بدون نقشه ماهرانه به این اقدام دست زده و تنها با خوش‌شانسی موفق به ربودن تابلو شده است. پابلو پیکاسو (۱۸۸۱ – ۱۹۷۳) برجسته‌ترین نماینده سبک کوبیسم، طرح «سر زن» را در سال ۱۹۶۵ نقاشی کرده است.
(بی بی سی)