صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

چهارشنبه ۴ دلو ۱۳۹۶

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

«بوچ كسيدي و ساندنس كيد» بهترين فيلم دهه 60 سينماي جهان معرفي شد

«بوچ كسيدي و ساندنس كيد» بهترين فيلم دهه 60 سينماي جهان معرفي شد

نشريه سينمايي «اسكرين» روز دوشنبه هفته جاری در گزارشي فهرست 10 فيلم برتر سينماي جهان در دهه 60 ميلادي را معرفي كرد كه فيلم «بوچ كسيدي و ساندنس كيد» در رتبه اول قرار دارد. اين فيلم محصول 1969 به كارگرداني «جورج روي هيل» با نقش‌آفريني «رابرت ردفورد» و «پل نيومن» برنده چهار جايزه اسكار و هشت جايزه بافتا است. داستان فيلم درباره دو دزد و راهزن است که به قطارها دستبرد مي‌زنند و پس از تعقيب شديد آنها براي فرار از دست قانون به‌همراه نامزد يکي از آنها به بوليوي مي‌روند. پس از مدتي فعاليت‌هاي خلاف در آنجا به دست سربازها گير افتاده و کشته مي‌شوند.

در رتبه دوم اين فهرست، فيلم «لورنس عربستان» ديده مي‌شود. اين فيلم محصول 1962 به كارگرداني «ديويد لين» با كسب هفت جايزه اسكار از ركوردداران اين عرصه محسوب مي‌شود. اين فيلم همچنين موفق به كسب چهار جايزه بافتا و چهار جايزه گلدن گلوب شد.

«لورنس عربستان» فيلمي حماسي براساس زندگي «توماس ادوارد لورنس» است كه به تهيه‌کنندگي «سام اشپيگل» و براساس فيلم‌نامه‌اي از «رابرت بولت» و نقش‌آفريني «عمر شريف»، «آنتوني كويين» و «پيتر اوتول» در نقش لورنس ساخته شده است. فيلم به تجربه‌هاي لورنس در عربستان در زمان جنگ جهاني اول مي‌پردازد.

فيلم «فارغ‌التحصيل» ساخته «مايك نيكولز» محصول 1967 با بازي «داستين هافمن» در رتبه سوم قرار دارد. اين فيلم كه در هفت بخش نامزد جايزه اسكار بود و جايزه اسكار بهترين كارگرداني را گرفت، در جوايز بافتا انگليس موفق به دريافت پنج جايزه شد و در جوايز گلدن گلوب چهار جايزه گرفت.

فيلم «دوازده مرد خبيث» محصول 1967 به كارگرداني «رابرت آلدريچ» به‌عنوان چهارمين فيلم برتر دهه 60 سينماي جهان معرفي شده است. اين فيلم با نقش‌آفريني «چارلز برونسون» برنه جايزه اسكار بهترين جلوه‌هاي ويژه است.
فيلم «دكتر استرنج‌ لاو» ساخته معروف «استنلي كوبريك» محصول 1964 در مكان پنجم اين فهرست قرار دارد. اين فيلم با عنوان فرعي «چگونه ياد گرفتم از بمب اتم نترسم و به آن عشق بورزم» داستان جنرال «جک د. ريپر»، يکي از فرماندهان نيروي هوايي آمريکا است كه از ترس حمله احتمالي روس‌ها دچار جنون مي‌شود و بمب‌افکن‌هاي «ب 52» تحت فرماندهي خود را براي حمله اتمي به سمت شوروي مي‌فرستد.

فيلم «اشك‌ها و لبخندها» محصول 1965 به كارگرداني «رابرت وايز» نيز در اين فهرست ديده مي‌شود. اين فيلم در سال نمايش خود موفق شد رکورد فروش تاريخ سينما را تا زمان خودش بشکند و نامزد 10 جايزه اسکار شود و پنج جايزه اسکار را به‌دست آورد. داستان فيلم درباره راهبه‌اي به‌نام ماريا است که به دليل عشق شديد به موسيقي و طبيعت که با محيط صومعه هم‌خواني ندارد، به‌عنوان معلم هفت فرزند ناخدا «فون تراپ» به کاخ اشرافي او فرستاده مي‌شود؛ ناخدا به سفر مي‌رود و ماريا بچه‌ها را با موسيقي آشنا مي‌کند و پس از بازگشت طي ماجراهايي بالاخره آن دو با هم ازدواج مي‌کنند.»

فيلم «كشتن مرغ مقلد» ساخته «روبرت موليگان» محصول 1962 در رتبه هفتم قرار گرفته است. اين فيلم با نقش‌آفريني «گري گوري پك» برنده سه جايزه اسكار است كه در جشنواره كن موفق به دريافت جايزه «گري كوپر» شد و در جوايز گلدن گلوب عنوان بهترين فيلم را كسب كرد. اين فيلم كه براساس رماني به‌همين نام از «هارپر لي» ساخته شده، ازسوي انجمن فيلم آمريکا به‌عنوان دومين فيلم تأثيرگذار تاريخ سينما انتخاب شده‌ است.

فيلم «حدس بزن چه كسي براي نان شب مي‌آيد» محصول 1967 به كارگرداني «استنلي كرامر» نيز در مكان هشتم فيلم‌هاي برتر دهه 60 سينماي جهان معرفي شده است.