صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

پنجشنبه ۲۸ جدی ۱۳۹۶

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

پیوند نامتعارف دو هنرمند

پیوند نامتعارف دو هنرمند

نمایش «گرامیداشت هارولد پینتر» مشهورترین نمایشنامه‌نویس چپ‌گرای بریتانیا را با جان مالکوویچ هنرمند راست‌گرا پیوند می‌دهد. الکوویچ که در سینما با فیلم‌هایی چون «جان مالکوویچ بودن» و «هواپیمای محکومین» شهرت دارد، در جشنواره ادینبورگ نمایشی روی صحنه برده با بازی جولیان سندز که در آن به نمایشنامه‌نویس فقید بریتانیایی ادای احترام می‌کند.

این نمایش «گرامیداشت هارولد پینتر» نام دارد، جولیان سندز بازیگر 50 ساله‌ای است که ظاهرش کمتر از این نشان می‌دهد، او صریح حرف می‌زند و کاری به حاشیه‌ها ندارد، مالکوویچ خیلی آرام صحبت می‌کند و وقتی خاطره یا داستانی تعریف می‌کند تمام جزئیات را بیان می‌کند.

داستان «گرامیداشت هارولد پینتر» سال 2005 شکل گرفت. قرار بود در آن سال پینتر شعرهای خودش را در مراسمی بخواند، اما سرطان حنجره موجب شد نتواند این کار را انجام دهد و در عوض جولیان سندز شعرها را خوانده بود.
سندز می‌گوید: «پس از مرگ او شعرها را در مراسمی یادبود در ل‌آنجلس خواندم. آن‌ها را ضبط کردم و چند سی‌دی از این شعرخوانی کپی کردم و به آن‌هایی دادم که نمی‌توانستند در مراسم حضور داشته باشند.

یکی هم برای جان مالکوویچ فرستادم.» مدتی بعد نیک بروک، تهیه‌کننده با سندز تماس می‌گیرد و از او می‌خواهد برای جشنواره ادینبورگ و یک تور جهانی نمایشی با محوریت پینتر اجرا کند. بعد هم مالکوویچ به پروژه می‌پیوندد. این نمایش ترکیبی از شعرهای احساسی و سیاسی پینتر است.

سندز درمورد همکاری با مالکوویچ می‌گوید: «او در مقام کارگردان حالت رهبر یک گروه موسیقی را دارد. او دانش و درک خودش را به شما می‌دهد. باید اعتماد کنید.» این دو نفر برای یک سال درمورد نمایش بحث کردند و در این فاصله در لس‌آنجلس، وین و پاریس با هم ملاقات می‌کردند. مالکوویچ درمورد این اثر می‌گوید :«از آن خرسند هستم.

تاثیرگذار است، بامزه است و پرتره‌ای کامل از هارولد به مخاطب ارایه می‌دهد.» او ادامه می‌دهد: «هارولد و آثارش چیزی هستند که از 28 سال پیش (زمانی که هر دو در فیلم «کشتزارهای مرگ» بازی می‌کردند) تاکنون، من و جولیان درموردشان با هم صحبت کرده‌ایم. خود پینتر هم شخص جالبی بود. فکر می‌کردی جریان برق در تنش وجود دارد و وقتی به او دست بدهی چنان به تو انرژی می‌دهد که مثل ماهی تکان تکان بخوری.»مالکوویچ زمانیکه در دانشگاه ایالت ایلینوی در رشته تئاتر تحصیل می‌کرد به متخصص آثار پینتر بدل شد و چند اثر او را روی صحنه برد. او در ساخت مجموعه «روزگار قدیم» محصول بی‌بی‌سی با پینتر نیز همکاری داشت.

نکته جالب درمورد نمایش «گرامیداشت هارولد پینتر» این است که هارولد پینتر، مشهورترین نمایشنامه‌نویس چپ‌گرای بریتانیا را با مالکوویچ راست‌گرایی معروف پیوند می‌دهد. مالکوویچ این اختلاف نظر را تصدیق کرد، اما اشاره کرد او هم مثل پینتر از سیاستمدارها متنفر است و حتی از سال 1972 تاکنون در انتخابات ریاست جمهوری شرکت نکرده است.

«برداشت هارولد پینتر از بی‌عدالتی بسیار عمیق بود. حالا شاید یک جاهایی اشتباه کرده باشد. من همیشه او را درک می‌کردم و موضع سیاسی او هرگز نمایشنامه‌هایش را تحت تاثیر قرار نمی‌داد.» او در ادامه می‌گوید: «من از این دست آدم‌هایی نیستم که افراد را با موضع سیاسی آن‌ها بسنجم. بله هستند کسانی که سوزان ساراندون، شان پن و الک بالدوین و حتی من را با توجه به موضع سیاسی‌امان می‌سنجند، اما این کار اشتباه است.»

اشعار پینتر که هسته مرکزی نمایش هستند شامل چند شعر نقادانه تند و تیز او علیه آمریکا است و حمله این کشور به عراق در سال 2003 را تقبیح می‌کند.

سندز پس از سال‌ها با این نمایش دوباره به دنیای تئاتر بازگشته، اما پینتر با وجود حضور دائمی‌اش در سینما هیچگاه از تئاتر جدا نشده است. خودش در این مورد می‌گوید: «من یک نوازنده ساکسیفون هستم که با توانایی‌ام در نواختن توبا مشهور شده.» این نمایش تا 21 اوت در جشنوراه ادینبورگ روی صحنه است و تا این لحظه با استقبال مخاطبان و مردم مواجه شده است. (گاردین)