صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

یکشنبه ۱ دلو ۱۳۹۶

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

فيلم جديد آميتاب باچان توقيف شد

فيلم جديد آميتاب باچان توقيف شد

نمايش فيلم جديد «آميتاب باچان» به نام «آراكشان»‌ در هند ممنوع اعلام شد و جلوي ادامه اكران عمومي آن گرفته شد. اين فيلم در شرايطي در هند به نمايش عمومي در آمده كه ايالت‌هاي پنجاب، اوتار پرادش و آندرا پرادش دستور توقيف آن را صادر كرده‌اند.

فيلم كه بايد نام آن را به «رزرو كردن» معني كرد، توسط پراكاش جها كارگرداني شده است، كسي كه متخصص ساخت فيلم‌هايي با مضامين تند اجتماعي و سياسي است. مسؤولان ايالت‌هايي كه «آراكشان» را توقيف كرده‌اند، مي‌گويند نمايش عمومي آن باعث درگيري‌هاي قومي در بين مردم چند فرهنگي اين مناطق خواهد شد. اين توقيف در شرايطي نصيب فيلم مي‌شود كه نمايش عمومي آن در مراكز مهمي مثل بمبئي و ايالت مهاراشا هم با حذف چندين صحنه آن امكان پذير شد. احزاب مخالف در ايالت بيهار هند هم خواهان توقيف فيلم شده‌اند و نمايش عمومي آن را در شرايط فعلي صحيح نمي‌دانند.

پراكاش جها توقيف فيلم خود و اجبار براي حذف صحنه‌هايي از آن را مغاير روح دموكراسي موجود در هند مي‌داند و نسبت به آن معترض است. منتقدان سينمايي كه «آراكشان» را پسنديده‌اند مي‌گويند جها فيلم‌سازي پيشرو است كه از مطرح كردن مباحث تند سياسي و اجتماعي در فيلم‌هايش خجالت نمي‌كشد و واهمه‌اي از ساخت چنين فيلم‌هايي ندارد. در چند فيلم قبلي او مسائلي مثل بي‌رحمي نيروي پليس، كودك ربايي گسترده در چند ايالت هند و فساد سياسي در بين نيروهاي دولت و احزاب حاكم، به صورتي روشن و بي‌پرده مورد بحث و بررسي قرار گرفته‌اند.

نكته جالب اين است كه تمام فيلم‌هاي او كه حال و هوايي واقع گرايانه دارند و از سيستم روياپردازي باليوودي دور هستند، مورد پسند و تأييد تماشاگران هم قرار گرفته و فروش‌هاي بالايي در جدول گيشه نمايش سينماهاي هند داشته‌اند. مضمون اصلي «آراكشان» در ارتباط با سيستم آموزشي و تحصيلي هند است كه نظام طبقاتي در آن غالب است.

«آراكشان» چند روز قبل در هند اكران عمومي شد. اين فيلم همزمان در آمريكاي شمالي، انگلستان، استراليا و 20 كشور ديگر جهان هم به روي پرده رفته است.