صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

سه شنبه ۲۶ جدی ۱۳۹۶

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

«بازگشت برای ماندن» برنده یوزپلنگ طلایی جشنواره لوکارنو

«بازگشت برای ماندن» برنده یوزپلنگ طلایی جشنواره لوکارنو

شصت و چهارمین دوره جشنواره لوکارنو با اهدا یوزپلنگ طلایی به فیلم«بازگشت برای ماندن» ساخته میلاگروس مومنتالر محصول آرجنتین و سوئیس به کار خود پایان داد.
این فیلم، داستان سه خواهر به نام های مارینا، سوفیا و ویولتاست که در بوئنوس آیرس زندگی می کنند و بعد از مرگ مادربزرگ، سعی می کنند هر کدام به شیوه ای با غیبت او کنار بیایند. مارینا خود را سرگرم درس هایش می کند، مارینا به ریخت و قیافه اش می پردازد و ویولتا نیز اوقاتش را با پیرمردی که به دیدارش می آید می گذراند تا اینکه در یک روز پاییزی ویولتا ناگهان بی خبر ناپدید می شود.

یوزپلنگ طلایی ویژه هیئت داوران نیز به فیلم «توکیو کوئن» ساخته شینجی آیوما محصول جاپان تعلق گرفت. این فیلم که بر اساس رمانی از یوکوئیا شوجی نویسنده جاپانی ساخته شده، داستان جوان عکاسی به نام کوجی است که مادرش را از دست داده و در پارک شهر از خانواده ها عکس می گیرد تا اینکه یک روز مردی از او می خواهد که دوست دخترش را دنبال کرده و از او مخفیانه عکس بگیرد. به این ترتیب کوجی بدون اینکه بداند وارد جریان پیچیده ای می شود که زندگی او را تغییر می دهد.

جایزه ویژه هیئت داوران نیز به فیلم «پولیس» ساخته نداو لپید از اسرائیل اعطا شد. این فیلم داستان یارون، افسر واحد ویژه ضد تروریستی پولیس اسرائیل است که کار اصلی اش مبارزه با دشمنان عرب است. همسر یارون باردار است و آنها منتظر تولد فرزندشان اند اما درگیری نظامی با یک گروه رادیکال عرب، یارون را در موقعیت تازه ای قرار می دهد.

فیلم «بهترین مقاصد» ساخته ادرین سیتارو محصول مشترک رومانیا و هنگری نیز برنده عنوان بهترین کارگردانی شد.
ماریا کانال بازیگر فیلم آرجنتینی «بازگشت برای ماندن» جایزه بهترین بازیگر زن را دریافت کرد و بوگدان دومیتراچه بازیگر رومانیایی به خاطر بازی در فیلم «بهترین مقاصد»، برنده جایزه بهترین بازیگر مرد گردید. در این بخش همچنین از فیلم «خداحافظ عشق اول» ساخته میا هنسن لاو تقدیر شد.

داوری بخش مسابقه بین الملل جشنواره لوکارنو امسال به عهده لویی گارل (بازیگر فرانسوی)، ساندرا هولر (بازیگر آلمانی)، بتینا اوبرلی (فیلمساز سوئیسی) و لوکا گاداگنینو (فیلمساز و تهیه کننده ایتالیایی) بود و پائولو برانکو تهیه‌کننده پرتغالی، ریاست هیئت داوران را به عهده داشت.

در بخش فیلمسازان عصر امروز، جایزه پلنگ طلایی به فیلم «املاک جیاکومو» ساخته الساندرو کومودین محصول مشترک بلجیم، ایتالیا و فرانسه رسید. این فیلم داستان جوان نوزده ساله کری به نام جیاکوموست که به همراه دوستش برای پیک نیک به نقطه دور افتاده ای می روند و آنجا گم می شوند اما بعد خود را در مکان بهشت گونه ای می یابند.

جایزه ویژه هیئت داوران این بخش نیز به فیلم «دانشجو» ساخته سانتیاگو میتره داده شد. در این بخش از فیلم «آن زمین است نه ماه»ساخته گونسالو توچا از پرتقال تقدیر شد. در بخش نخستین فیلم های یک کارگردان نیز فیلم «نانا» ساخته والری ماسادیان از فرانسه به عنوان بهترین فیلم شناخته شد.

در بخش «پلنگ های فردا- مسابقه بین الملل» که اختصاص به نمایش فیلم های کوتاه بین المللی دارد، فیلم «معتاد» ساخته پیتر بارانووسکی برنده یوزپلنگ طلایی بهترین فیلم کوتاه بین الملل شد و فیلم کوتاه «کودکان شب» ساخته کارولین دروس نیز برنده پلنگ نقره ای این بخش گردید.

همچنین فیلم کوتاه «داستان های یخ زده» ساخته گرگور یاروژک از پولند، نامزد دریافت جایزه بهترین فیلم کوتاه اروپایی شد. در بخش مسابقه ملی فیلم های کوتاه نیز فیلم سوئیسی «سفیر و من» ساخته یان چارلوسکی برنده پلنگ طلایی بهترین فیلم کوتاه سوئیسی شد و فیلم «گور دختران» ساخته کارمن ژاگوار برنده پلنگ نقره‌ای بهترین فیلم کوتاه سوئیسی گردید. جایزه بهترین فیلم به انتخاب تماشاگران نیز به فیلم «مسیو لازار» ساخته فیلیپ فالاردو از کانادا تعلق گرفت.

جایزه مجله ورایتی نیز که هر سال از سوی منتقدان مجله ورایتی به بهترین فیلم نمایش داده شده در سینمای روباز پیاتزاگرانده اهدا می‌شود، به فیلم «موسیو لازار» ساخته فیلیپ فالاردو از کانادا تعلق گرفت. این فیلم داستان یک معلم الجزایری مهاجر است که به طور غیرقانونی در کانادا زندگی می‌کند و بعداز مرگ معلم یک مکتب، جایگزین او می‌شود، اما هر لحظه نگران این است که او را به کشورش بازگردانند.

جایزه منتقدان بین المللی (فیپرشی)، به فیلم «بازگشت برای ماندن» داده شد و جایزه کلیسای کاتولیک سوئیس نیز به فیلم سوئیسی «پرواز خاص» تعلق گرفت. امسال بیش از ۳۰۰ فیلم کوتاه و بلند، داستانی و مستند در بخش‌های مختلف جشنواره لوکارنو به نمایش درآمد. جشنواره‌ای که در میان جشنواره‌های اروپایی به کشف استعدادهای جوان شهرت دارد و به جای نام‌های سرشناس، محل نمایش آثار سینماگران جوان و گمنام سرزمین‌های مختلف است.

در جشنواره فیلم لوکارنوی امسال که از سوم تا سیزدهم اگست در شهر ساحلی و توریستی لوکارنو در سوئیس برگزار شد، از کارگردانان و بازیگران برجسته‌ای چون ویسنت مینه لی، ژان ماری اشتراب، ابل فررا، کلودیا کاردیناله، ایزابل هوپر و هریسون فورد تقدیر به عمل آمد. (بی بی سی)