صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

دوشنبه ۲ دلو ۱۳۹۶

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

داغ شدن رقابت اسکار فیلم خارجی‌؛ شش کشور نمایندگان خود را معرفی کردند

داغ شدن رقابت اسکار فیلم خارجی‌؛ شش کشور نمایندگان خود را معرفی کردند

«خط مقدم»‌ به کارگردانی جانگ هان به عنوان نماینده کوریای جنوبی در بخش اسکار بهترین فیلم غیر انگلیسی‌‌زبان به آکادمی علوم و هنرهای سینمایی معرفی شد. شین ها-کیون و کو سو در فیلم «خط مقدم» بازی می‌کنند که داستان آن در سال‌های پایانی جنگ کوریا روی می‌دهد و درباره توطئه، سردرگمی، خشونت و درام انسانی است.

«روزی که او برسد»‌ به کارگردانی هونگ سانگ-سو که در بخش نوعی نگاه این دوره جشنواره کن حضور داشت، «هانجی» ساخته ایم کئون-تائک، «پونگسان»‌ به کارگردانی جان جای-هونگ، «دریای زرد» نا هونگ-جین و فیلم پرفروش «آفتابی» ساخته کانگ هیونگ-چول دیگر گزینه‌های شورای فیلم کوریا (KOFIC) برای معرفی نماینده این کشور به اسکار بودند.

پیش از این، یونان، پولند، رومانیاا، مراکش و ونزوئلا نیز نمایندگان خود را برای شرکت در بخش اسکار فیلم غیر انگلیسی‌زبان به آکادمی معرفی کرده‌اند. یونان با فیلم «آتنبرگ» به کارگردانی آتینا ریچل تسانگاری در رقابت اسکار شرکت می‌کند. این کشور پارسال با فیلم جنجالی «Dogtooth» در بخش اسکار بهترین فیلم خارجی‌زبان حضور داشت.

با انتخاب «آتنبرگ» به عنوان نماینده یونان انگار همه چیز تکرار شده است. تسانگاری کارگردان این فیلم تهیه‌کننده «Dogtooth» بود و یورگوس لانتیموس کارگردان آن فیلم تهیه‌کننده «آتنبرگ» است.

مراکش با فیلم «عمر من را کشت» ساخته رشدی زم وارد رقابت شده است. این فیلم داستانی واقعی درباره یک مهاجر مراکشی است که به جرم قتل در فرانسه به زندان محکوم می‌شود و سیستم قضایی این کشور را مورد مطالعه قرار می‌دهد.

یونان فیلم «در تاریکی»‌ ساخته آگنیشکا هولاند را به اسکار فرستاده است. هولاند با فیلم «اولیویه، اولیویه»‌ نامزد اسکار شد و در آمریکا در سریال‌هایی چون «The Wire» و «قتل»‌ کار کرده است.

«در تاریکی» هم بر مبنای داستانی واقعی ساخته شده و درباره یک مجرم پولند ی است که در جنگ جهانی دوم به پناهندگان یهودی کمک کرد. «مورگن»‌ ساخته ماریان کریسان نماینده رومانیا در اسکار است. این فیلم درباره دوستی یک مامور حفاظت رومانیاایی-مجارستانی با یک یک مهاجر غیرقانونی است.

ونزوئلا هم فیلم «غرش سنگ‌ها» به کارگردانی الخاندرو بلامی پالاسیوس را به آکادمی معرفی کرده است. این فیلم درباره زنی است که وقتی سیل خانه‌اش را از بین می‌برد تلاش می‌کند زندگی خود، مادر و دو پسرش را از نو بسازد. کشورها برای معرفی نمایندگان خود به آکادمی علوم و هنرهای سینمایی تا 30 سپتامبر فرصت دارند.

هشتاد و چهارمین دوره جوایز اسکار 26 فبروری 2012 (دوشنبه هشتم حوت) در کداک تیه‌تر لس آنجلس برگزار می‌شود. اسامی نامزدهای اسکار 24 جنوری (چهارم دلو) اعلام می‌شود. (اسکرین دیلی)