صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

جمعه ۲۹ جدی ۱۳۹۶

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

مردم برای تماشای این نقاشی سر و دست می‌شکنند

مردم برای تماشای این نقاشی سر و دست می‌شکنند

یک تابلو نقاشی که گفته می‌شود تنها نقاشی موجود از هیبت تمام قد ونسان ونگوگ، نقاش معروف هالندی است جنجال به پا کرد. این تابلو نقاشی سه هفته است که در گالری «ابی واک» واقع در منطقه گریمزبی در بریتانیا به نمایش گذاشته شده و سیل متقاضیان تماشای آن وضعیت عجیبی در گالری به وجود آورده است.

این نمایشگاه هفته‌ای 200 نفر بازدیدکننده دارد که از سه هفته پیش به هزار نفر در هفته رسیده و علاقه‌مندان برای تماشای تابلو باید یکدیگر را کنار بزنند.
جیلیان گیبسن، یکی از صاحبان این گالری گفت: «واکنش بسیار عجیب بوده است.

شور و اشتیاق عجیبی در گالری ایجاد شده و افراد بسیاری برای تماشای اثر به گالری می‌آیند.» او افزود: «حتی اتفاق افتاده دم در گالری مراجعه‌کنندگان مستقیما درخواست می‌کنند تابلو ونسان ونگوگ را ببینند. برخی از علاقه‌مندان پس از تماشای تابلو گریه کرده‌اند.

باور کردنش سخت است که بالاخره در یک نقاشی می‌شود این هنرمند را تمام قد دید.» این تابلو نقاشی متعلق به یک زوج اهل لوت است که نقاشی را حدود 18 ماه پیش در حراجی در فرانسه خریدند. این دو مایکل کروک‌شنک 41 ساله و همسر 45 ساله‌اش وندی هستند، آن‌ها تابلو را به قیمت هزار و 700 یورو خریدند و پس از آن متوجه شدند تابلو تصویر ونسان ونگوگ را نشان می‌دهد.

به نظر می‌رسد مسؤولان حراجی نیز متوجه نبوده‌اند این تابلو چهره و هیبت ونگوگ را نشان می‌دهد. زوج خوش‌شانس یک سال گذشته را صرف تحقیق درمورد کشف خود کردند و نظر متخصصان بسیاری را درمورد این تابلو خواسته بودند. آن‌ها با موزه ونسان ونگوگ در هالند و متخصصان تشخیص چهره دانشگاه داندی نیز مشورت کردند.

کارولین ارولین که در دانشگاه داندی در رشته چهره‌شناسی هنری سخنران است پس از مقایسه این تابلو با پرتره‌های تأییدشده ونگوگ نتیجه گرفت این اثر به احتمال بسیار چهره و هیبت نقاش مشهور را نشان می‌دهد. او گفت: «نمی‌توانیم با قطعیت بگوییم این خود ونگوگ است، اما با مقایسه آن با سه پرتره از چهره ونگوگ که یکی را خودش کشیده بود، یکی را پیتر راسل و یکی هم عکسی است که بسیاری معتقد هستند متعلق به ونگوگ است به این نتیجه رسیدم که به احتمال بسیار زیاد این تابلو چهره و هیبت ونگوگ را نشان می‌دهد.»

در این بررسی شکل ابروها، چشم‌ها، بینی، دهان و دیگر جزئیات چهره ونگوگ و چهره نقاشی بررسی شده است.

پشت این نقاشی به زبان فرانسه کلمه «L'Incompris» به معنای «سوءتعبیر» نوشته شده و امضای ژان دونادو، هنرمند فرانسوی را پای خود دارد. در مورد این زن نقاش اطلاعات کمی در دست است، اما تحقیقات نشان داده خانه او با محل زندگی ونگوگ تنها چهار خانه فاصله داشته است.

با این‌که تحقیق درمورد صحت تابلو ادامه دارد، هجوم مردم موجب شده این گالری زمان نمایش تابلو را دو هفته (تا 17 سپتامبر) تمدید کند. اگر ثابت شود این تابلو چهره و هیبت ونگوگ را نشان می‌دهد ارزش آن به 10 هزار تا سه میلیون پوند می‌رسد. هرچند صاحبان آن علاقه‌ای به فروش تابلو ندارند و دوست دارند مردم و دوستداران هنر بتوانند در گالری‌های عمومی از تابلو دیدن کنند. چندی پیش تابلو نقاشی از چهره ونگوگ جنجال به راه انداخته بود. (بی‌بی‌سی)