صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

جمعه ۲۹ جدی ۱۳۹۶

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

«رولينگ» و «آنجلينا جولي» در ميان قدرتمندترين زنان دنيا

«رولينگ» و «آنجلينا جولي» در ميان قدرتمندترين زنان دنيا

نام «جي. كي. رولينگ» و «آنجلينا جولي» در فهرست قدرتمندترين زنان دنيا به چشم مي‌خورد. ‌ مجله‌ي «فوربس» فهرستي از قدرتمندترين زنان جهان تهيه كرده كه در آن نام جي. كي. رولينگ، نويسنده‌ي مجموعه كتاب‌هاي «هري پاتر»‌، آنگلا مركل، هيلاري كلينتون و آنجلينا جولي به چشم مي‌خورد. آنگلا مركل، صدراعظم آلمان در صدر اين فهرست نشست و لقب قدرتمندترين زن جهان را به خود اختصاص داد. به نوشته‌ي اين مجله‌ي آمريكايي، ملاك قدرت و موفقيت در اين رتبه‌بندي،‌ قدرت مادي و نفوذ و تاثيرگذاري اجتماعي و رسانه‌اي است. هيلاري كلينتون، وزير امور خارجه‌ي آمريكا، در رتبه‌ي دوم اين فهرست قرار گرفت و پس از او ديلما روسف، رييس جمهور برزيل، پرنفوذترين زن در دنيا شناخته شد.

رولينگ انگليسي مقام شصت و يكم را كسب كرد و آنجلينا جولي در رتبه‌ي بيست و نهم قرار گرفت. آنجلينا جولي ـ هنرپيشه آمريكايي ـ ماه گذشته عنوان پردرآمدترين بازيگر زن هاليوود را به‌ دست آورد. وي از سال 2001 از سوي سازمان ملل متحد در امور پناهندگان به‌عنوان سفير حسن نيت تعيين شده و با مسافرت به نقاط دورافتاده جهان به فعاليت در زمينه حفظ حقوق آوارگان و پناهندگان مشغول است.

«هري پاتر و هديه‌هاي مرگ»، آخرين رمان مجموعه هري پاتر، در جولاي ‌2007 منتشر شد تا پاياني براي داستان‌هاي «هري پاتر» باشد. اولين كتاب اين مجموعه در سال ‌1997 به بازار آمد. رولينگ با فروش هشت ميليون و ‌300 هزارجلدي هفتمين كتاب «هري پاتر» در عرض ‌24 ساعت، ركوردي براي خود در صنعت چاپ برجاي گذاشت.

اين كتاب همچنين در ‌10 روز اول انتشارش به فروشي ‌11 ميليون و ‌500 هزارجلدي دست پيدا كرد، كه اين نيز يك ركوردشكني محسوب مي‌شد. جوآن کتلين رولينگ‌ (متولد ‌1965 ميلادي) كه بيش‌تر با نام جي. كي. رولينگ شناخته شده، نويسنده‌ي سري کتاب‌هاي «هري پاتر» به زبان انگليسي است.

کتاب‌هاي «هري پاتر» شهرت جهاني پيدا کرد و جوايز بسياري را به خود اختصاص داد. در سال ‌2007، «ساندي تايمز» ميزان ثروت رولينگ را ‌454 ميليون پوند دالر تخمين زد و در بين پولدارترين زنان انگليس، رولينگ را در رده‌ي ‌13 جدول قرار داد.

«فوربس»، رولينگ را در رده‌ي چهل و هشتمين شخصيت معروف در سال ‌2007 معرفي کرد. او در حال حاضر، فعاليت‌هاي انسان‌دوستانه و خيرخواهانه‌ي بسياري را به‌عهده گرفته است و پشتيباني مي‌کند. گفته مي‌شود اين نويسنده‌ي ‌45 ساله تاكنون يك‌دهم درآمد خود را صرف امور خيريه كرده است.

سال گذشته او درمانگاهي ‌10 ميليون پوندي را به نام مادرش «آن» در دانشگاه ادينبورگ احداث كرد. رولينگ اخيرا نيز اعلام كرد بخشي از ثروت ‌500 ميليون پوندي خود را براي كمك مالي به پزشكان و دانشمندان خرج مي‌كند.

او امتياز ساخت فيلم چهار کتاب اول «هري پاتر» را در سال ‌1999 به كمپاني «برادران وارنر» با قراردادي بالغ بر يک ميليون يورو فروخت. آخرين قسمت از سري فيلم‌هاي پرطرفدار «هري پاتر» در روز ‌30 سرطان (برابر ‌21 جولاي) به فروش جهاني ‌640 ميليون دالر رسيد تا سري فيلم‌هاي «هري پاتر» با رسيدن به فروش هفت ميليارد دالر، پرفروش‌ترين فيلم‌ چندگانه‌ي تاريخ سينماي جهان باشد كه بالاتر از «جيمز باند» و «جنگ ستارگان» شش‌قسمتي قرار دارد؛ هرچند براي ساخت قسمت‌هاي قبلي «هري پاتر» بودجه چشم‌گير يك ميليارد و ‌280 ميليون دالر هزينه شده است.

جالب است كه نام ملكه‌ اليزلبت انگليس در رتبه‌ي چهل و نهم اين فهرست قرار دارد، در حالي كه ميشل اوباما، بانوي اول آمريكا، به عنوان هشتمين زن قدرتمند جهان شناخته شد. به گزارش ديلي ميل، همچنين سارا پيلين، سياستمدار آمريكايي (مقام سي و چهارم) و سونيا گاندي (مقام هفتم) نيز از قدرتمندترين و موفقترين زنان جهان بودند.