صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

یکشنبه ۱ دلو ۱۳۹۶

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

فستیوال موسیقی راک درکابل آغاز یافت

فستیوال موسیقی راک درکابل آغاز یافت

سازماندهنده گان فستیوال موسیقی راک درکابل می گویند، آن ها با برگزاری کنسرت ها و تدویر سیمنارهای موسیقی که سر از روز پنجشنبه در کابل آغاز شده است، به پیش می روند. این اولین جشوارهء موسیقی پس از سال 1975 میلادی در افغانستان می باشد که با وصف حملات انتحاری در کابل برگزار می گردد.

حملات انتحاری اخیر در کابل موجب آن شد تا اکثریت نهادها که قبلاً وعدهء میزبانی کنسرت های این فستیوال را داده بودند، درهای همکاری شان را به روی منابع مسوول این فستیوال بستند. اقدام این نهادها جزء تدابیر امنیتی بودند که بعد از حملات انتحاری طالبان در کابل اتخاذ شده بود.

دراین فیستوال ده ها گروه موسیقی از کشورهای پاکستان، ایران و آسیای میانه اشتراک کرده این فیستوال برای یکماه دیگر ادامه خواهد یافت. مرکز خبر رادیو آزادی درین مورد می نویسد: هنرمندان موسیقی راک در کابل نگذاشتند که طالبان با انجام حملات بزرگ انتحاری مانع برگزاری اولین فستیوال موسیقی راک در افغانستان شوند.

جشواره راک برای اولین بار بعد از 35 سال در افغانستان برگزار می گردد. تراویس بیرد مسوول برگزاری این فستیوال را روز پنجشنبه در یک چای خانهء نسبتاً کوچک که در آن موسیقی دانان افغان و خارجی اشتراک داشتند، افتتاح کرد.

وی گفت: این فستیوال در انستیتوت فرانسه برگزار شد و افتتاح آن توسط یک گروه هنرمندان که موسیقی افغانی و غربی را باهم خلط کرده بودند، افتتاح گردید. ما همه با برگزاری کنسرت های متعدد به پیش می رویم.

اما برخی از نهاد ها به دلایل امنیتی دروازه های شان را به روی ما بستند. ولی ما کنسرت های خود در محلات نسبتاً کوچک تر برگزار می کنیم و به آن ادامه می دهیم. زیرا ما مردمانی را با خود داریم که می خواهند موسیقی مارا بشنوند و مشاهده کنند.

گزارش می نویسد به دلایل امنیتی برگزاری کنسرت ها این جشواره تا چند ساعت نزدیک به برگزاری آن اعلان نخواهد شد و به علاقمندان افغانی موسیقی راک، از طریق پیام ها، ایمیل وصفحات انترنیتی شبکه های اجتماعی چون فیس بوک خبر داده می شود.

تراویس بیرد سازماندهندۀ این فیستوال توضح داد که موسیقی دانان راک که برای چندین سال پس از سقوط طالبان کنسرت های را در کابل بطور مخفی برگزار می کردند، نهاد های را فهرست کردند که به میزبانی چنین کنسرت ها متمایل بودند و فهرست علاقمندان موسیقی راک را نیز ترتیب داده بودند.

شهر سفید گروهء هنری آقای بیرد که درشهر کابل مستقر است، در سال های اخیر به کشورهای آسیای میان و پاکستان سفر کرده است. آقای بیرد درین سفر ها با موسیقی دانان ازبکستان، تاجکستان، قرغزستان و قزاقستان و همچنان پاکستان و افغانستان تماس گرفته تا یک شبکهء وسیعی منطقوی هنرمندان را که می توانند در فستیوال کابل سهم بگیرند، ایجاد کند.

مارل یک آوازخوان، نویسنده آهنگ و نوازنده بیس که در تهران زنده گی می کند، یگانه تک نواز دراین فستیوال می باشد. فستیوال موسیقی راک کابل، علاوه بر اجرای کنسرت ها شامل تدویر سیمنارها نیز می باشد که توسط برایین ویجلیون در ایالات متحدهء امریکا از طریق انترنت رهبری می شود.

ویجلیون ضرب نواز گروه ناین اینچ ناییل بود و اکنون به حیث فرستادهء موسیقی راک در فستیوال اروپا و امریکا کار می کند. برایین ویجلیون گفت، امید وار است که سمینار با موسیقی دانان افغان تبادلهء نظریات و تجارب خوب باشد. (رادیو ازادی)