صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

جمعه ۲۹ جدی ۱۳۹۶

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

اعتراض به یک فیلم، جشنواره سینمایی را در افغانستان تعطیل کرد

اعتراض به یک فیلم، جشنواره سینمایی را در افغانستان تعطیل کرد

مسؤولان یک جشنواره سینمایی در افغانستان می‌گویند که اعتراض شماری از دانشجویان به محتوای یک فیلم، باعث شده است تا این جشنواره به شکل موقت تعطیل شود.

ملک شفیعی، از مسؤولان برگزاری این جشنواره می‌گوید که معترضان عمدتاً از دانشجویان دانشکده شرعیات (الهیات) هستند و با تجمع در برابر محل برگزاری این برنامه در دانشگاه بلخ، مانع ادامه کار جشنواره شده اند.

او گفت که اعتراض این دانشجویان بیشتر به محتوای یک فیلم به نام «قایق‌های کاغذی» بوده است. به گفته آقای شفیعی، شخصیت اصلی این فیلم یک زن است که در جریان جنگ‌های داخلی افغانستان شوهر خود را از دست می‌دهد و بعد دچار اختلال حواس می‌شود.

آقای شفیعی گفت که این زن در فیلم بنا بر دلایل مختلفی از جنس مرد متنفر می‌شود و زمانی که برای خوابیدن (چون خانه ندارد) به یک مسجد می‌رود و آنجا مردان را می‌بیند، از آنجا هم بیرون می‌رود.

آقای شفیعی به بی بی سی گفت که همه فیلم هایی که برای پخش در این جشنواره انتخاب شده اند، قبلاً از زیر نظر هیأتی که متشکل از نمایندگان وزارت اطلاعات و فرهنگ افغانستان و کمیسیون حقوق بشر این کشور است، گذشته و مورد تأئید آنها قرار گرفته اند.

او گفت: «تمام فیلمهایی که در جشنواره نمایش داده می شود، با مسایل حقوق بشر ربط دارد... نظر اولیه ما بر این است که یک تعداد گروه ها و دسته های که مخالف مطرح شدن بحث حقوق بشر هستند این مسایل را دستاویز قرار داده اند و تلاش کرده اند که این برنامه برهم بخورد.»

او افزود: «تعطیل شدن یک جشنواره در وسط [کار] نشان می دهد که ما هنوز ظرفیت برگزاری یک رویداد فرهنگی را نداریم.» این نخستین جشنواره سینمایی در نوع خود در افغانستان است.

از زمان گشایش این جشنواره در روز شنبه (اول اکتبر) این هفته، دهها نفر در کابل و مزار شریف برای دیدن فیلم های آن در تالار نمایش حضور یافته‌اند. این جشنواره از سوی باشگاه سینمایی افغانستان برگزار شده و چندین نهاد سینمایی دیگر و نهادهای حقوق بشری و همچنین یک نهاد موسوم به «شبکه فیلم حقوق بشر» که مرکز آن در هالند است، در برگزاری آن همکاری کرده اند.

حدود پنجاه فیلم، از جمله کارهایی از فیلمسازان افغان در این جشنواره به نمایش گذاشته می شود. برگزار کنندگان این جشنواره گفته اند که قرار است به ده فیلم برتر، از جمله هشت فیلم ساخت افغانها، جایزه داده شود. قرار است این جشنواره امروز پنجشنبه به کار خود پایان دهد.

بی بی سی