صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

سه شنبه ۲۶ جدی ۱۳۹۶

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

گفتمان فرهنگی در پایگاه نظامیان آلمانی

گفتمان فرهنگی در پایگاه نظامیان آلمانی

نظامیان آلمانی مستقر در بدخشان در یک نشست فرهنگی با اقشار مختلف از مردم بدخشان تبادل تجارب کردند. ادارۀ بخش مطبوعات و روابط عامۀ نیروهای تیم بازسازی ولایتی مستقر در بدخشان، در یک اقدام بی‌پیشینه، نشستی را به هدف تبادل تجارب، فرهنگ‌ها میان افغان‌ها و نظامیان آلمانی مستقر در بدخشان، در پایگاه این نیرو‌ها برگزار کرد.

در این نشست افسران اردو و پولیس، استادان نهادهای تحصیلی، دانشجویان، چهره‌های فرهنگی، دست اندرکاران رسانه‌های بدخشان حضور داشتند و روی مناسبات فرهنگی و راه‌های رسیدن به وحدت ملی در افغانستان با هم گفتگو کردند. در این نشست، همچنان شماری زیادی از دختران دانشجو نیز شرکت کرده بودند و با افسران زن آلمانی در این برنامۀ فرهنگی گفتگو کردند.

اندریا شولز، مسؤول مطبوعاتی نیروهای تیم بازسازی ولایتی در بدخشان، به تاریخ گذشتۀ آلمان و دلایل فروپاشی دیوار برلین اشاره کرد و آن را نتیجۀ اتحاد مردم آلمان خواند. او گفت: «افغان‌ها باید برای رسیدن به وحدت ملی و ثبات سراسری در کشورشان متحدانه و از تجارت ملت‌های دنیا در این راستا استفاده کنند.»

در ادامۀ این برنامۀ فرهنگی، انجینر محمد دین خواهانی؛ رییس اطلاعات و فرهنگ بدخشان، از نقش نیروهای آلمانی در انکشاف عرصه‌های مختلف به ویژه عرصۀ فرهنگ قدردانی کرد و گفت که آلمانی‌ها در بدخشان در بخش‌های مختلف سرمایه گذاری‌های بزرگی کرده‌اند. او گفت: «در حال حاضر بزرگ‌ترین کتابخانه در بدخشان به پشتیبانی مالی آلمان‌ها زیر ساخت است که این خود نمایانگر توجه آلمانی‌ها به رشد فرهنگ مردم بدخشان است.»

عبدالقدیر مهان، رییس ادارۀ تحصیلات عالی بدخشان، روی موضوع پیامدهای تبعیض و ضرورت تلاش برای رسیدن به وحدت سخن زد و گفت که مسلمانان نباید، به تبعیض و برتری طلبی خلاف ارزش‌های اسلامی عمل کنند. در این نشست، داکتر محمد حکیم زیباکی، مسؤول دفتر یوناما در بدخشان گفت که گفتگو و تبادل نظر بهترین راه برای رسیدن به تفاهم در عرصه‌های مخلتف زنده گی بشری است.

او تأکید کرد که امیدوار است راه اندازی این برنامه کوچک در سطح ولایت بدخشان، بتواند الگویی برای تداوم این روند در سطح افغانستان باشد.

آقای حکیم افزود: «خوب است که امروز ملکی‌ها و نظامی‌ها و دیگران از بخش‌هایی مانند؛ دانشجویان و خبرنگاران گردهم آمده‌اند، امیدوار هستم یک انتباع بسیار بزرگ از این نشست کوچک گرفته شود و ما بتوانیم در آینده دشواری‌های بزرگ را با این گونه نشست‌ها حل کنیم.»

در ختم این برنامه، مسؤول مطبوعاتی «پی. آر. تی» از مسؤولان نظامی و ملکی بدخشان خواست که این روند را برای نهادینه سازی فرهنگ گفتگو در بدخشان ادامه دهند. رییس اطلاعات وفرهنگ بدخشان و فرمانده کندک دوم اردوی ملی مستقر در بدخشان، در پاسخ به این خواست مسؤول مطبوعاتی آیساف، خرسندی شان را نشان دادند و برای برگزاری نشست‌های همانند آن در آینده، اظهار آماده گی کردند.