صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

سه شنبه ۲۶ جدی ۱۳۹۶

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

آی وی‌وی، هنرمند چینی، به پرداخت ۲ میلیون دالر مالیات محکوم شد

آی وی‌وی، هنرمند چینی، به پرداخت ۲ میلیون دالر مالیات محکوم شد

آی وی وی، هنرمند مشهور چینی منتقد دولت چین، گفته است که مقامات این کشور از او خواسته اند که طی ۱۵ روز، مالیاتی معادل ۱۵ میلیون ین (۲ میلیون و ۳۰۰ هزار دالر) به دولت بپردازد. آقای آی وی وی گفته است که هنوز مطمئن نیست که باید این مبلغ را بپردازد.

آی وی وی که از منتقدان دولت چین در حوزه حقوق بشر محسوب می شود، از اوایل ماه آوریل امسال و همزمان با بازداشت تعدادی از فعالان سیاسی و منتقدان حزب حاکم کمونیست چین بازداشت شده بود. او پس از گذراندن حدود ۸۰ روز در بازداشت، در ماه ژوئن با قید وثیقه از زندان آزاد شد.

دولت چین آی وی وی را به اتهام «جرایم اقتصادی» و فرار از پرداخت مالیات بازداشت کرده بود. اما طرفداران او می‌گویند این بخشی از نقشه دولت چین برای ساکت کردن این هنرمند است که آشکارا به انتقاد از حکومت چین پرداخته است.

آی وی وی گفته است که اگر مساله، واقعا مالیاتی باشد این پول را پرداخت خواهد کرد ولی هنوز نتوانسته دفاتر حسابداری شرکتش را بررسی کند چرا که مقامات چینی این دفاتر را با خود برده اند. آقای آی وی وی می گوید که شواهدی مبنی بر اینکه شرکت او از قوانین مالیاتی تخلف کرده ندیده است.

او به بی بی سی گفت: «من در این شرکت، فقط طراح بوده‌ام. هیچ وقت قراردادهای شرکت را امضا نکرده‌ام و گزارش‌های مالی شرکت را هم نخوانده ام، به همین دلیل چیزی نمی‌دانم.»