صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

چهارشنبه ۴ دلو ۱۳۹۶

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

رحیم غمزده، آوازخوان و آهنگساز افغان درگذشت

رحیم غمزده، آوازخوان و آهنگساز افغان درگذشت

استاد رحیم غمزده، آوازخوان و آهنگساز سابقه دار کشور در سن هفتاد و پنج سالگی در گذشت. او از آوازخوانی را در سن شانزده سالگی آغاز کرد و در اواخر دهه پنجاه خورشیدی ـ زمانی که تلویزیون در افغانستان تازه آغاز به کار کرده بود ـ آهنگهای تلویزیونی او شهرت یافت.

رحیم غمزده دهها آهنگ در تلویزیون ملی افغانستان ثبت کرد و حالا هواداران او خاطره‌های زیادی از این آهنگهای او دارند.

از بیماری سرطان رنج می‌برد و بامداد روز جمعه، ۲۵ قوس در شهر جلال آباد، در شرق کشور درگذشت. او در کنار آوازخوانی و آهنگسازی، به نوازندگی و شاعری هم دست داشت.

رحیم غمزده را یکی از نخستین کسانی می‌دانند که آهنگ‌های محلی پشتو را با موسیقی غربی درآمیخت و آهنگ‌هایی را با ترکیب موسیقی محلی و غربی ساخت.

آقای غمزده در زندگی هنری خود چندین جایزه گرفت و چندین بار در سطح افغانستان در زمینه‌های مختلف موسیقی مقامهای برجسته‌ای را از آن خود کرد.

سید مخدوم رهین، وزیر اطلاعات و فرهنگ کشور مرگ رحیم غمزده را «برای جامعه هنری افغانستان ضایعه‌ای بزرگ» دانسته و با هواداران او اظهار همدردی کرده است.

رحیم غمزده در دهه هفتاد میلادی، از مشهورترین آوازخوان‌های افغانستان بود، اما کاست‌ها و سی‌دی‌های او هنوز هم در بازارهای افغانستان خریدار دارد. یکی از آهنگ‌های مشهور او، آهنگ یار زیبای من است.