صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

یکشنبه ۱ دلو ۱۳۹۶

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

دختران نقاش در «کلبه فرهنگی» بلخ

دختران نقاش در «کلبه فرهنگی» بلخ

کلبه‌ فرهنگی بلخ، در گوشه‌‌ای از شهر مزارشریف در کوچه‌ نسبتاً متروکی جا خوش کرده است. کوچه‌‌ای که نگاه رهگذران آن به سوی تابلوی این کلبه، همیشه پرسش برانگیز بوده است.

چهل دختر جوان و نوجوان روزانه به این کلبه می‌آیند، تا هنر به تصویر کشیدن رؤیاهای خود را بیاموزند. آنها حرف‌های زیادی برای گفتن دارند شاید احساس می کنند نقاشی زبان بهتری برای گفتنی های آنان باشد.

این دختران در یک زیر زمینی که سالن اصلی آموزشگاه «کلبه فرهنگی است» ساعت‌ها با رنگ، برس، تصویر و تخیل مشغول می شوند. می‌کشند، پاک می‌کنند، خط می‌زنند و دوباره می کشند. شماری از آن‌ها تصاویری از منظره‌های طبیعیت می‌کشند تا از این طریق بیشتر و ملموس‌تر بتوانند تمرین کنند و هنر آمیزش رنگها و استفاده از برس های بزرگ و کوچک را یاد بگیرند.

اما در میان‌شان شماری هم علاقه‌مند به تصویر کشیدن خود «زن افغانستان» هستند. کنار یکی از بانوان رفتم که مشغول نقاشی زنی با چادری(برقع) و سبدی خالی بود. کارش تقریباً تمام شده بود، او خود را زینب احمدی معرفی کرد. او دو سال پیش با کشیدن تابلویی در جشنواره موسوم به «خاموشی خشونت است» که از سوی دفتر هیأت نمایندگی سازمان ملل متحد در مزار بزگرا شده بود، برنده مقام اول در میان جوانان بلخ شد.

تابلوی او زنی را نشان می‌داد که چهار دست داشت و همه آن را برای دفاع از خود به کار گرفته بود.
صفورا، یکی دیگر از هنرجویان «کلبه فرهنگی» است او به تازگی با خانواده‌اش از ایران باز گشته است و به باور او فضای افغانستان با وجود محدودیت‌ها، نسبت به ایران برای فعالیت‌های هنری بانوان بازتر است. او گفت: «می‌خواهم با رنگ‌ها، دردهای وطنم را مرهم بگذارم.»

محمدصابر نقشبدی، تنها راهنمای دختران هنرجو در این کلبه است. او بیش از سی سال است که نقاشی می‌کند و به گفته خودش در این مدت، چندین کارگاه نقاشی را در بلخ به راه انداخته است.
نقشبندی، باور دارد که اگر وضعیت زندگی هنرمندان در افغانستان بهتر شود، هنرمندان افغان می‌توانند با خلق آثار هنری سطح بالا، خود و کارهای شان را به جهان معرفی کنند. (بی بی سی)