صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

یکشنبه ۱ دلو ۱۳۹۶

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

مراسم تشییع جنازه ظاهر هویدا برگزار شد

مراسم تشییع جنازه  ظاهر هویدا برگزار شد

مراسم تشییع جنازه ظاهر هویدا، هنرمند معروف افغانستان روز جمعه در شهر هامبورگ آلمان برگزار شد. حدود دو هزار تن از افغان های مقیم آلمان و دیگر کشورهای اروپایی در این مراسم شرکت داشتند. ظاهر هویدا صبح روز دو شنبه، 15 حوت 1390 به سن 67 سالگی در خانه اش در هامبورگ فوت کرد.

صدای او در این اواخر کمتر از رسانه ها شنیده می شد و از مریضی سرطان رنج می‌برد. صدها تن از هنرمندان، نویسندگان و شاعران افغانستان که در مراسم تشییع جنازه ظاهر هویدا شرکت کرده بودند، غم و اندوه خود را بیان داشتند.

آنها هرکدام در مورد مردی سخن می گفتند که «خودش بی مثال و هنر و صدایش، منحصر به فرد بود». به گزارش خبرنگار دویچه وله از هامبورگ، شمار شرکت کنندگان به بیش از دو هزار نفر می رسید. شهنا، یکی از هنرمندانی که در تشییع جنازه هویدا شرکت داشت، گفت که مرگ هویدا ضایعه بسیار بزرگی برای بخش فرهنگ و موسیقی افغانستان است: «امروز همه غمگین هستند که این طور یک بزرگمرد موسیقی را از دست دادیم».

صدیق شباب، دیگر هنرمند افغانستان که تجربه کنسرت مشترک با ظاهر هویدا را داشه است، گفت: «ظاهر هویدا انسانی باغرور و منحصر به فرد بود. نبود او ضایعه ملی در بخش فرهنگی افغانستان است». جاوید شریف، دیگر هنرمند افغانستان، شکایت می کرد که از هویدا تا زمانی که زنده بود، به اندازه کافی قدردانی نشد.

او که از شش سالگی با صدای هویدا آشنا شد و بعدها از نزدیک با او دوست بوده است، گفت: «کسی را از دست دادیم که متأسفانه از او قدردانی نشد. حالا در تشییع جنازه اش مردم زیاد اند. ظاهر هویدا وقتی که زنده بود، می‌گفت که ما مردم، مرده پرست هستیم».

هویدا همان طوری که صدا و سبک موسیقی اش ویژه خودش بود، اشعاری را که انتخاب می کرد نیز ویژه بود. چنانچه شبگیر پولادیان، شاعر افغان، در مورد گفت: «هویدا یک هنرمند مبتکر بود. آثار ماندگارش امروز هیچ رنگ کهنگی را نمی گیرد. از سوی دیگر، با توجه به مسایل ادبی ما، مخصوصاً، در انتخاب شعرها سلیقه هنرمندانه داشت. بهترین اشعار را انتخاب می کرد که الگویی برای دیگر هنرمندان بود».
هویدای پنهان
کسانی که هویدا را از نزدیک نمی شناختند، او را فقط یک هنرمند خوش صدا و مبتکر می دانستند. اما او برعلاوه آوازخوانی و گردانندگی رادیو و تلویزیون، ویژگی های دیگری نیز داشت که خودش کمتر در مورد آن صحبت کرده است.

شبگیر پولادیان می افزاید: «یک بار در خانه شان در مورد شعر حرف می زدیم. او شعرهای بسیار مقبول و طنزی را که سروده بود برای ما خواند. هیچ یادم نمی رود که چطور استادانه در این زمینه هم دست بالایی داشت، ولی هیچ وقتی به کسی نمی‌گفت که من شعر می سرایم». هویدا نقاشی نیز می کرد.

هژبر شینواری، طراح و نقاش معروف افغانستان در مراسم تشییع جنازه هویدا گفت که هویدا یکی از مشوق های اصلی او در این کار بوده است. شینواری گفت اگر هویدا نمی بود، او نیز امروز چنین نقاش نمی بود.
ظاهر هویدا یا ظاهر سیاح؟

هویدا در سال 1324 در دایزنگی هزاره جات دیده به جهان گشود. چند سال بعد از این که خانواده او به کابل آمد، پدرش را از دست داد. او همزمان که به مکتب می رفت، رنج و مشقت های زندگی را نیز می کشید تا از نظر اقتصادی خانواده اش را تأمین کند. بخش زیادی از زندگی هویدا در مهاجرت سپری شد.

از جمله او به ماسکو و هندوستان مسافرت کرد و در دهه 1990 به آلمان مهاجر شد. هویدا چندی قبل به رادیو صدای آلمان در مورد زندگی خود گفته بود: «سال های زیادی از عمر من در مسافرت گذشته است، شاید بهتر بود عوض «هویدا» نام من «سیاح» می بود». از ظاهر هویدا حدود 300 آهنگ در افغانستان ثبت شده است. پس از این که به آلمان آمد نیز آهنگ هایی از او به ثبت رسید.
(دویچه وله)