صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

سه شنبه ۲۶ جدی ۱۳۹۶

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

«يونسكو» ميراث جهاني افغانستان را مرمت مي‌كند

«يونسكو» ميراث جهاني افغانستان را مرمت مي‌كند

پس از آنكه در روزهاي نخستين ماه فبروری يکي از 36 برج قلعۀ تاريخي «بالا حصار» در شهر «غزني» افغانستان به دليل باران شديد فرو ريخت، روز شنبه اعلام شد كه سازمان يونسكو اين قلعه تاريخي را مرمت مي‌كند.

به گزارش وبسايت رسمي سازمان يونسكو، سازمان يونسكو با ابراز نگراني از شرايط قلعه‌ي بالا حصار اعلام كرده كه پروژه‌ي مرمت اين اثر تاريخي كه در فهرست ميراث جهاني اين سازمان نيز به ثبت رسيده، در ماه‌هاي آتي و با همكاري وزارت اطلاعات و فرهنگ افغانستان و چند سازمان غيردولتي آغاز خواهد شد.

قدمت برج قلعه‌ي بالا حصار كه در ماه فبروری به دليل بارش‌ مداوم باران و تعلل در آغاز پروژه‌ي مرمت آن فروريخت، به قرن يازدهم ميلادي بازمي‌گردد. اين در حاليست كه در سال 2010 نيز يكي از برج‌هاي اين قلعه‌ به نام برج «زوبين» نيز فروريخت.

مقامات شهر محلي «غزني» بر اين باورند، دولت در حفظ و مرمت آثار تاريخي اين شهر كوتاهي مي‌كند و از سوي ديگر طي سال‌هاي اخير مردم اين شهر در بخش‌هايي از قلعه‌ بالا حصار خانه و مغازه ساخته‌اند.

دو برج قلعه بالا حصار در شرايطي فروريخت كه طبق برنامه‌ي سازمان يونسکو شهر «غزني» در سال 2013 به عنوان مرکز فرهنگي جهان اسلام معرفي خواهد شد و به همين دليل دولت افغانستان درصدد مرمت اين قلعه‌ بوده و دولت آلمان نيز کمک دو ميليون يورويي را براي بازسازي و مرمت اين ميراث جهاني افغانستان در نظر گرفته است.