صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

چهارشنبه ۲۷ جدی ۱۳۹۶

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

غزاله جاوید، خواننده پاکستانی، به ضرب مرمی کشته شد

غزاله جاوید، خواننده پاکستانی، به ضرب مرمی کشته شد

غزاله جاوید، خواننده ۲۵ ساله پاکستانی در پیشاور پاکستان هدف فیر مرمی قرار گرفت و کشته شد. به گزارش پولیس پاکستان خانم جاوید و پدرش در آخرین ساعات روز دوشنبه ۱۸ جون هدف تیر اندازی یک موتورسوار قرار گرفتند. غزاله جاوید که به زبان مادریش یعنی پشتو آواز می خواند و اهل دره سوات پاکستان بود. او حدود شش سال پیش در پی حمله نظامی علیه طالبان در این منطقه شهرش را ترک کرد و به پیشاور رفت.

خانم جاوید یک بار هم به خاطر تهدیدها مجبور شده بود خوانندگی را کنار بگذارد.

او بعد از آن با تاجری به نام جهانگیر ازدواج کرد ولی گفته می شود که آنها بعداً از هم جدا شدند. به گفته نصیره محب، خبرنگار بی بی سی در پیشاور، خواهر غزاله جاوید که تنها شاهد صحنه تیر اندازی بوده و از این حادثه جان سالم به در برده است، گفت همسر سابق غزاله به همراه دو نفر دیگر وارد منزل آنها شده و با تفنگ به آنها فیر کرده است.

خواهر غزاله جاوید علیه این افراد به پولیس شکایت کرده است. احزاب اسلامی و هنرمندان پاکستان این حادثه را محکوم کرده و خواستار مجازات قاتل یا قاتلان شده اند. غزاله جاوید در سه سال اخیر بیشتر در تلویزیون ظاهر می شد و بیشتر برای اجرای برنامه و شوهای مختلف به افغانستان سفر می کرد، شهرت بیشتری پیدا کرد. سبک کار غزاله جاوید بیشتر تپی (tapay) بود. تپی به سبک ویژه ای از موسیقی پشتو گفته می شود.

او علاوه بر ترانه های پشتو و تلفیق اردو و پشتو گاهی اشعار فارسی هم می خوانده است. علاقمندانش به او لقب «بلبل سوات» داده بودند. غزاله جاوید که موسیقی سنتی شرق و غرب را با هم در می آمیخت در سال ۲۰۰۴ به آوازخوانی روی آورد. (بی بی سی)