صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

شنبه ۳۰ جدی ۱۳۹۶

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

درخشش قصه گوی کودک افغانستان در جشنواره بین المللی ایران

درخشش قصه گوی کودک افغانستان در جشنواره بین المللی ایران

سومین جشنواره بین المللی قصه گویی رضوی ایران، در شهر ساری مرکز ولایت مازندران ایران با معرفی برگزیدگان داخلی و خارجی، در سه بخش کودک، نوجوان و بزرگسال، به کار خود پایان داد. میزبان سومین جشنواره قصه گویی رضوی، کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان ولایت مازندران بود.

در این جشنواره بین المللی قصه گویان، هشت کشور افغانستان، سویدن، اسپانیا، آلمان، روسیه، پاکستان، عراق و هندوستان حضور داشتند.

بانو رضایی، در بخش بزرگسالان، مریم عسکری در بخش نوجوان و آقای عرفان کریمی در بخش کودکان از افغانستان در این جشنواره حضور داشتند.

در پایان جشنواره، نه نفر در سه رده سنی کودکان، نوجوانان و بزرگسالان به عنوان برگزیدگان معرفی شدند.
به گفته مدیر کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان ولایت مازندران و دبیر سومین جشنواره قصه گویی بین المللی رضوی، 10 قصه گوی خارجی از هشت کشور در این جشنواره شرکت کرده بودند، اما قصه های هنرمندان 16 کشور خارجی به دبیرخانه جشنواره رسیده بود.

دبیر سومین جشنواره قصه گویی رضوی در مراسم افتتاحیه با بیان این که در دوره نخست این جشنواره 880 در دوره دوم 2419 و در دوره‌‌ سوم 5014 قصه به دبیرخانه رسیده است، خبر از تشکیل 8 کمیته فعال به ویژه تشکیل کمیته بین‌الملل و راه‌ اندازی دبیرخانه فرعی جشنواره در شهر هرات افغانستان داد و آن را مهمترین اقدام‌ انجام شده برای برگزاری هرچه بهتر جشنواره عنوان کرد.

از شهر هرات افغانستان در این جشنواره سه قصه گو در سه بخش حضور داشتند.

بانو رضایی، در بخش بزرگسال، مریم عسکری در بخش نوجوان و آقای عرفان کریمی در بخش کودک از افغانستان در این جشنواره حضور داشتند. این سه نفر از سوی مسوولان به عنوان برگزیدگان قصه گویی انتخاب شدند.

دیگر برگزیدگان بخش خارجی سید کمیل اصغر زیدی از کشور هند، جنتی سرجی ازکشور روسیه، سید علی باقر از سویدن، هاوده تک فرج از عراق، و محمود عمو از کشور اسپانیا بودند.

در روز پایانی، برگزار کنندگان از عرفان کریمی خردسال ترین کودک سومین جشنواره بین المللی قصه گویی رضوی از کشور افغانستان تجلیل ویژه ای به عمل آوردند.

عرفان کریمی 10 سال دارد و در صنف چهارم مکتب توحید هرات درس می خواند. کریمی قصه گویی خود را در روز پایانی با لباس محلی و با لهجه کابلی، در حالی آغاز کرد که تمامی مسئولان و مهمانان جشنواره حضور داشتند. اجرای زیبا و تسلط او بر قصه ای انتخابی اش، حاضران در سالن را مجذوب خود کرده بود.

در پایان هم، این قصه گوی خردسال افغانستانی، به شدت مورد تشویق قرار گرفت. جشنواره قصه گویی رضوی در دو روز، در سالن اجتماعات موسوم به سلیمان حدادی مربوط به کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان شهر ساری برگزار شد.(خبرگزاری بخدی)