صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

پنجشنبه ۲۸ جدی ۱۳۹۶

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

افغانستان در فستیوال بین المللی فیلم (Busan) اشتراک می کند

افغانستان در فستیوال بین المللی فیلم (Busan) اشتراک می کند

فستیوال بین المللی فلم (Busan) امروز در شهر(Busan) در کوریایی جنوبی آغاز خواهد شد و در آن شش فیلم کلاسیک از افغانستان نیز نمایش داده می شود.

در دوران حاکمیت رژیم طالبان که فلم، سینما، موسیقی و هنر های تصویری همه ممنوع شده بود و تخریب آثار هنری از تابلو ها، فلم های سینمایی، نوارهای موسیقی و آثار موزیم ها آغاز شد و به انهدام بیرحمانهء مجسمه های بی همتای بامیان انجامید، این فیلم ها در افغان فلم درعقب یک دیوار از دسترسی و تخریب طالبان پنهان ساخته شده بود. فیلم های افغانی که در این فستیوال نمایش داده می‌شوند از سال های 1960 تا 1980 میلادی ساخته شده اند.

در فستیوال بین المللی فیلم (Busan) فیلم افغانی «مانند عقاب» که در سال 1965 ساخته شده به نمایش گذاشته می شود. رعلاوهء فلم مانند عقاب درفستیوال بین المللی فیلم (Busan) فلم های «اختر مسخره» و «حماسهء عشق» از ساخته های انجنیر لطیف نمایش داده خواهد شد.

کان یوجونگ (Kang Yu-jung) منتقد هنرسینما از کوریایی جنوبی می گوید، فیلم های افغانی بر زوایایی مختلف زنده گی کشوری روشنایی می افگند که زیبایی های آن در سایهء چندین دهه جنگ و خشونت و اینکه مدتی پناهگاه اسامه بن لادن بود، مکدر شده است. فستیوال بین المللی فیلم (Busan) از سال 1996 به اینسو همه ساله در شهر بندری بوسان (Busan) در کوریای جنوبی برگزار می شود. برای این فستیوال سالون های نمایش و تاسیسات لازم به ارزش 140 ملیون دالر اعمار شده، در آن فیلم های تازه تولید شده و اولین فیلم های ساخته شدهء فلمسازان از سرتاسر جهان و بطور خاص از کشور های آسیایی نمایش داه می شود. (رادیو آزادی)