صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

یکشنبه ۱ دلو ۱۳۹۶

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

شبی با غزنین از سوی بخش فرهنگی اکو در تهران برگزار می شود

شبی با غزنین از سوی بخش فرهنگی اکو در تهران برگزار می شود

موسسه فرهنگی اکو، با همکاری شماری از فرهنگیان و هنرمندان افغانستان، همایش ادبی – هنری "شبی با غزنین" را در آستانه‌ سال نو میلادی، به‌ افتخار شهرغزنی پایتخت فرهنگی جهان اسلام برگزار می کند.

این مراسم قرار است شام امروز دوشنبه 11 جدی، با حضور وزرای فرهنگ دو کشور افغانستان و ایران و اهالی فرهنگ و هنر دو کشور، همزمان با نواخته شدن سرود ملی دو کشور، افتتاح شود. قرار است در مراسم "شبی با غزنین" پایتخت فرهنگی جهان اسلام در موسسه فرهنگی اکو، علاوه بر داکتر رهین وزیر اطلاعات و فرهنگ کشور، داکترغلامعلی حدادعادل، داکتر محمد سرورمولایی، نجیب مایل هروی، داکتر محیط طباطبایی سخنرانی و شماری از شاعران مطرح افغانستان نیز شعرخوانی کنند.

پیش از این و در سال ٢۰۰۷ میلادی وزرای فرهنگ کشورهای عضو سازمان علمی - فرهنگی اسلامی (او.آی. سی) غزنی را به عنوان پایتخت فرهنگی جهان اسلام در سال ٢۰۱٣ انتخاب کردند.
شهر غزنه یا غزنین، از شهرهای عمده خراسان قدیم و پایتخت سلسله غزنویان در سال های ۹۷۵- ۱۱۸۷ بود.

این شهر در آن زمان و به ویژه در زمان سلطنت سلطان محمود غزنوی (۳۸۹-۴۲۱ هـ.ق) و پسرش سلطان مسعود (۴۲۱-۴۳۲ هـ.ق.) به اوج شهرت و آبادانی رسید و از شهرهای عمده آن زمان به شمار می‏رفت.
داکتر سید مخدوم رهین وزیراطلاعات و فرهنگ کشور برای دیدار و ملاقات با مسئولان فرهنگی ایران، روز شنبه وارد تهران شده است.(خبرگزاری بخدی)