صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

چهارشنبه ۴ دلو ۱۳۹۶

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

سازمان فرهنگی، هنری کشورهای فارسی‌زبان تشکیل شد

سازمان فرهنگی، هنری کشورهای فارسی‌زبان تشکیل شد

بیانیه تشکیل  سازمان فرهنگی، هنری کشورهای فارسی‌زبان  به امضای وزرای فرهنگ ایران و تاجیکستان رسید.

بیانیه تشکیل  سازمان فرهنگی، هنری کشورهای فارسی‌زبان  روز گذشته و در محل برگزاری بیست و ششمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران به امضای سیدمحمد حسینی و میرزا شاهرخ اسراری وزرای فرهنگ ایران و تاجیکستان رسید.

با امضای این بیانیه از سوی سیدمحمد حسینی وزیر فرهنگ و ارشاد ایران و میرزا شاهرخ اسراری وزیر فرهنگ جمهوری تاجیکستان، سازمان فرهنگی، هنری کشورهای فارسی‌زبان رسماً فعالیت خود را در تهران آغاز کرد. پیشتر سیدمخدوم رهین وزیر فرهنگ و اطلاعات جمهوری اسلامی افغانستان این بیانیه را امضا کرده بود.هدف از تشکیل سازمان یادشده، نهادینه ساختن سیاست ها و برنامه های مشترک کشورهای فارسی زبان ایران، تاجیکستان و افغانستان در خصوص فرهنگ، هنر و ادبیات عنوان شده است. همچنین بر اساس یکی از بندهای بیانیه  سازمان فرهنگی ـ هنری کشورهای فارسی زبان ، حجت الله ایوبی رئیس سابق موسسه فرهنگی اکو، از ایران به عنوان رئیس این اتحادیه انتخاب شد.

وی مامور شده ظرف یک ماه از تدوین این بیانیه، پیش نویس اساسنامه این سازمان و نحوه فعالیت آن را تهیه و آن را برای تائید نهایی و آغاز به کار رسمی سازمان مذکور، به نمایندگان کشورهای افغانستان و تاجیکستان ارائه کند.

وزرای فرهنگ ایران و تاجیکستان در نشست مشترکی که با هدف امضای بیانیه تشکیل  سازمان فرهنگی، هنری کشورهای فارسی‌زبان  در محل پاویون نمایشگاه کتاب تهران برپا شده بود، ضمن اشاره به مشترکات فرهنگی میان سه کشور افغانستان، ایران و تاجیکستان، ابراز امیدواری کردند این سازمان جدیدالتاسیس بتواند در پیشبرد اهداف فرهنگی هر سه کشور و نیثز تقویت پیوندهای میان هر سه ملت موثر باشد.