صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

شنبه ۳۰ جدی ۱۳۹۶

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

فیلم جنجالی ‹مدرسه› ساخته اسد سکندر، دوباره مجوز نمایش گرفت

فیلم جنجالی ‹مدرسه› ساخته اسد سکندر، دوباره مجوز نمایش گرفت

فیلم داستانی «مدرسه» تازه ترین ساخته اسد سکندر، برای اکران در تالار لیسه استقلال کابل مجوز نمایش گرفته است.

اسد سکندر سازنده فیلم مدرسه به خبرگزاری بخدی گفت که پس از تلاش های گسترده و پادرمیانی، سینماگران، اعضای پارلمان و برخی از رسانه ها، با صدور مجدد مجوز نمایش این فیلم موافقت شده است.

قرار است فیلم مدرسه امروز با حضور سینماگران، اعضای پارلمان، خبرنگاران و دیپلمات های برخی از کشور های خارجی در تالار لیسه استقلال در کابل به نمایش گذاشته میشود.

از این فیلم، جنجالی ترین فیلم های افغانی در چند سال اخیر نامبرده شده است.

داستانی فیلم مدرسه، زندگی یک خانواده مهاجر افغان در کشور ایران را به تصویر می کشد که برای فرستادن فرزندشان به مدرسه، با جنجال های فراوانی دست و پنجه نرم می کنند.پدر این خانواده تلاش می کند که فرزند دخترش به مکتب برود اما برای انجام این کار با دردسرها و جنجال های کلانی روبرو می شود.

این فیلم در افغانستان تصویر برداری شده است و علاوه بر آقای سرخوش شماری از هنرپیشه های هرات و کابل به شمول دیانا سکندر در آن نقش دارند.

پیشتر  (حدود دو سال پیش) قرار بود که این فیلم در لیسه استقلال اکراین شود اما گفته می شود که سفارت ایران در کابل با هماهنگی سفارت فرانسه جلو نمایش این فیلم را گرفت.

دولت فرانسه در لیسه استقلال یک مرکز فرهنگی دارد و قرار بود که این فیلم در تالار این مرکز به نمایش گذاشته شود.

در آنزمان، اعتراض های گسترده به سبب جلوگیری از نمایش فیلم صورت گرفت و خیلی ها وزارت اطلاعات و فرهنگ را به حمایت از ایران متهم کردند.

سانسور؟

وزیر اطلاعات و فرهنگ کشور، قبل از این به خبرگزاری بخدی گفته بود که تلاش می کند تا زمینه نمایش فیلم مدرسه را فراهم کند.

با این حال، اسد سکندر سازنده فیلم مدرسه که قرار است فیلمش امروز یک بار دیگر در لیسه استقلال به نمایش گذاشته شود می گوید که این فیلم پس از تلاش های ریاست افغان فیلم و برخی از اعضای پارلمان جواز نمایش گرفته است اما او از وزیر اطلاعات و فرهنک نام نبرد.

سکندر می گوید که او انتظار دارد که بلاخره فیلمش روی پرده سینما برود.

 در همین حال، اسد سکندر پذیرفت که بخش های فیلم مدرسه اصلاح و یا هم قیپچی شده است.سکندر گفت: «بعضی جاهای فیلم بلی اصلاح و حتی قطع شده است اما در داستان فیلم تاثیری رونما نشده است.»

او قبل از اکراین فیلمش گفت که تمامی کودکان حق آموزش و تحصیل را دارند حتی اگر به گفته او، والدین این کودکان غیرقانوی به یک کشور وارد شده باشند و شناخت کارت هم نداشته باشند. (بخدی)