صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

پنجشنبه ۲۸ جدی ۱۳۹۶

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

برگزاری نمایشگاه سه روزه کتاب و آثار هنری در ولایت غزنی

برگزاری نمایشگاه سه روزه کتاب و آثار هنری در ولایت غزنی

نمايشگاه سه روزه كتاب و آثار هنری از سوی رياست اطلاعات و فرهنگ ولايت غزنی دیروز در تالار كتابخانه البيرونی اين ولايت برگزار شد.

مسوولان برگزار کننده، هدف از برگزاری اين نمايشگاه را بازخوانی تاريخ كهن غزنی و آشنايی بازدید کنندگان با آثار هنری معاصرغزنی عنوان می كنند.

اين نمايشگاه، دیروز (يكشنبه 10 سنبله) در تالار کتابخانه البیرونی غزنی برگزار شد به مدت سه روز بروی بازدیدکنندگان باز است.

بسم الله شريفی، رئيس اطلاعات و فرهنگ ولايت غزنی گفت: «این نمايشگاه در ارتباط به سال 2013 غزنی و معرفی اين شهر به عنوان مركز ثقافت اسلامی برگزار شده است.»

او هدف از ايجاد این نمایشگاه را بازخوانی   هنرمندان و طراحان ادبی و فرهنگی اين ولايت خواند.

آقای شريفی گفت که در اين نمايشگاه، 150 عنوان كتاب خطی، 40 عنوان كتاب چاپ جدید و 15 اثر هنری و نقاشی مربوط به غزنی شناسی به نمايش گذاشته شده اند.

غزني در سال 2007 میلادی، از سوی سازمان فرهنگي و علمی آی سيسكو برای سال 2013 ميلادی به عنوان مركز فرهنگی جهان اسلام معرفی شده است.

دو هفته پيش، داكتر عباس صدری نماینده آی سیسکو نیز از اين شهر بازديد کرد.

او از تلاش های مقام های محلي غزنی را در مورد آماد گی های جشنواره پایانی معرفی غزنی، قدردانی کرد.

آقای صدری گفت كه افتخار شهر غزنی مقطعی نبوده و در تاريخ درج می شود.

پيش از اين نيز برنامه های فرهنگی مشابهی زير عنوان غزنی شناسی، بازخوانی تاريخ غزنی، غزنی در آيينه شعر و ادب از سوی رياست اطلاعات و فرهنگ به همکاری برخی نهاد های فرهنگی و مدني ولایت غزنی بر گزار شده بود.

با این حال، بازدید کنندگان از نمایشگاه دیروز کتاب در شهر غزنی می گویند که شناساندن غزنی به مردم جهان نیاز به ابتکار وخلاقیت بیشتر دارد.

محمدابراهيمی، يک تن از بازديد كنندگان این نمایشگاه، ايجاد چنين برنامه های فرهنگی را ضروری مي داند.

او می گوید، كارهای تحقيقاتی و فرهنگی كه تابه حال در مورد غزنی شناسی صورت گرفته بسنده نيست.

این بازدید کننده به خبرگزاری بخدی گفت: «معرفی همه جانبه غزنی به عنوان مركز فرهنگی جهان اسلام ايجاب می كند كه آثار تاريخی غزني ژرف نگری بیشتر شود.»

به باور او، كتاب ها و مجلاتی كه به نام غزنی به چاپ می رسند عمدتاً تقليدی است و باید نویسندگان، در کارهای شان نو آوری و خلاقیت بیشتری به خرج دهند. (بخدی)