صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

جمعه ۲۹ جدی ۱۳۹۶

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

‹آخرین رئیس جمهور› و ‹افغانستان کوچک› برنده جشنواره فیلم حقوق بشر افغانستان شدند

‹آخرین رئیس جمهور› و ‹افغانستان کوچک› برنده جشنواره فیلم حقوق بشر افغانستان شدند

برندگان دومین جشنواره بین المللی فیلم حقوق بشر افغانستان، اعلام شد و هیات داوران به هشت فیلم در بخش‌های اصلی رقابت جشنواره جایزه دادند.

فیلم مستند «افغانستان کوچک» ساخته بصیر سیرت، فیلمساز افغان، و فیلم کوتاه داستانی «آخرین رئیس جمهور»، اثر محمد جمیل ژاله، برندگان دومین جشنواره بین المللی فیلم حقوق بشر در بخش داخلی جشنواره اعلام شدند.

این دو فیلم در کنار ۲۳ فیلم دیگر به نمایندگی از سینمای افغانستان در این جشنواره رقابت کردند.

فیلم های این جشنواره در سه بخش داخلی، خارجی و دانشجویی و در سه ژانر مستند، کوتاه و انیمیشن رقابت کردند. هیچ اثر انیمیشن در این جشنواره جایزه نبرد.

روز پایانی جشنواره با حضور نزدیک به چهارصد مهمان خارجی و داخلی، اجرای نوازندگان افغان، رقص تکنو و اعطای جوایز پایان یافت.

در بخش دانشجویی جشنواره، فیلم کوتاه «سعادت به مازار می‌رود» کار مشترک ویس سنجر و خادم حسین بهنام مقام اول، فیلم کوتاه «خُر و پُف» ساخته محمد عارف محبی مقام دوم و فیلم کوتاه «نامه‌ای از پسرم» مقام سوم را گرفتند.

همچنین فیلم‌ بلند داستانی «حتی اگر برای همه» از سینمای ارمنستان، فیلم کوتاه داستانی «نامزد» از کانادا و مستند «در آرزوی هیلیوود» از آمریکا، جایزه بخش بین‌المللی این جشنواره را از آن خود کردند.در حاشیه این جشنواره پنج جایزه فرعی نیز به بهترین بازیگران مرد، بهترین بازیگران زن و بهترین بازیگر کودک داده شد.

دیانا ثاقب رئیس بخش اجرایی باشگاه سینمایی افغانستان و از برگزارکنندگان این جشنواره در پایان مراسم اعلام برندگان جشنواره به بی‌بی‌سی گفت که در یک هفته گذشته برای گزینش فیلم های برتر و همچنین برگزاری جشنواره روزهای پرکاری داشته اند.خانم ثاقب گفت که در کنار نمایش فیلم، برنامه های پرسش و پاسخ با کارگردان‌های فیلم ها و نقد و بررسی فیلم نیز برگزار کردند. او گفت که برگزاری چنین جشنواره ای در افغانستان کار دشواری بوده است.

پنج داور عمدتا فعالان حقوق بشری و سینماگران مطرح افغان و خارجی عضویت هیات داوران جشنواره را داشتند.عتیق رحیمی فیلمساز شناخته شده افغان، جان برگان کاگردان سینما از بریتانیا، لاتیکا پدگانکار نویسنده و مترجم هندی، شوکت امین کارگردان سینما و فعال حقوق بشری از عراق و حسینا مرزبان، بازیگر افغان، داوران جشنواره بودند.(بی بی سی)