صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

جمعه ۲۹ جدی ۱۳۹۶

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

استاد بیسد، پدر تئاتر افغانستان درگذشت

استاد بیسد، پدر تئاتر افغانستان درگذشت

عبدالقیوم بیسد که به پدر تئاتر افغانستان لقب گرفته، روز (پنجشنبه) به عمری 85 سالگی درگذشت.

جنازه استاد بیسد روزگذشته در کابل به خاک سپرده شد و علاوه بر اعضای خانواده او شماری از بستگان و فرهنگیان افغانستان شرکت کردند.

وزارت اطلاعات و فرهنگ افغانستان، مرگ استاد بیسد را ضایعه بزرگ برای دنیای هنری کشور خوانده و اعلام کرده است که مراسم فاتحه فردا (شنبه) برگزار می شود.

استاد بیسد شاگردانی زیادی را در عرصه هنر آموزش داده است و از او 14 نمایشنامه رادیویی، 15 تیاتر و نمایشنامهء تلویزیونی به جا مانده است.

عبدالقیوم بیسد در سال ۱۳۰۷خورشیدی در ده افغانان شهر کابل تولد شد و درسال ۱۳۲۴هجری خورشیدی از لیسه عالی استقلال فارغ شد.

پس از فارغت، به سبب علاقه فراوان بیسد به هنر رسماً فعالیت هنری خود را در بخش تئاتر آغاز کرد.

در ماه ثور سال ۱۳۲۲خورشیدی پرده تیاتر معاصر افغانستان با نمایشنامه “میراث” اثر استاد عبدالرشید لطیفی باز شد و استاد بیسد در آن نقش یک میرزای کم سواد را بازی کرد .

از بیسد به عنوان اعضای مؤسیسن وآغاز گران هنر تیاتر افغانستان نام برده می شود.

در نیم قرن فعالیت های هنری و فرهنگی، استاد بیسد در بیشتر از سه صد نمایشنامه از درامه نویسان مشهور شرق وغرب از آشیل سوفوکل و اوروپید گرفته تا شانزده شکسپیر، نقش اول را بازی و یا هم کارگردانی کرده است.

افسانه های کاکا منجانی که زمانی شهرت زیاد داشت و زن مرد پیر اثرها بجا مانده از بیسد است.

استاد بیسد، هنر پیشینه و کارگردان رسمی تیاتر تلویزیون و رادیو، مدیر مسئول پوهننی ننداری و شهری ننداری کارگردان افتخاری لیسه های ملالی، رابعه بلخی، زرغونه وموسسۀ نسوان وکودکستان ها و لیسه های استقلال وامانی عضو هیئت رئیسه اتحادیه هنرمندان، نماینده منتخب مکروریان ها سوم وعضو هیئت رئیس شهرداری کابل و نماینده منتخب مردم شهر کابل در مجلس سنا و رئیس کمیسیون فرهنگ وعلوم آن مجلس، نماینده منتخب صنف هنرمندان افغانستان در دو لویه جرگه اخییر بوده است.(بخدی)