صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

چهارشنبه ۴ دلو ۱۳۹۶

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

نخستین جشنواره دانشجویی دانشگاه ابن سینا در کابل برگزار شد

نخستین جشنواره دانشجویی دانشگاه ابن سینا در کابل برگزار شد

نخستین جشنواره دانشجویی دانشگاه ابن سینا روز (سه شنبه 19 قوس) با حضور برخی از نویسندگان، شاعران و فرهنگیان کشور در محفلی در کابل برگزار شد.

این جشنواره به منظور تقویت ظرفیت دانشجویان کشور از سوی گروه دانشجویی سخن با همکاری دانشگاه ابن سینا، خبرگزاری بخدی و جامعه باز برگزار شد.

در این جشنواره سید ابوطالب مظفری، یکی از شاعران کشور و محمد امین احمدی، رییس دانشگاه ابن سینا نیز حضور داشتند.

شماری از شرکت کنندگان در این مراسم، در مورد فرهنگ و سیستم آموزشی کشور صحبت کردند.

محمد امین احمدی، رییس دانشگاه ابن سینا، جوانب مختلف اهمیت کار مشترک نهادهای فرهنگی در کشور را بررسی کرد.

او گفت: «اساس گذاری تعلیم و تربیه با وارد کردن یک مقدار کلمات به ذهن دانشجویان خلاصه نمی شود.»او تاکید کرد که هدف از آموزش بلند بردن فهم دانشجویان است و برای رسیدن این هدف، برگزاری جشنواره های دانشجویی بسیار مهم است و ما در این رستا تلاش خواهیم کرد.

احمدی همچنان می گوید که همکاری نهادهای فرهنگی، نتیجه خوبی را برای رشد و بالا بردن ظرفیت فکری دانشجویان کشور به دنبال دارد.

سید ابوطالب مظفری نیز می گوید که تمام بخش های هنر و ادبیات «شعر، داستان، رمان، موسیقی» در یک زبان ساده، انسان را به موضوعات زندگی خودش وابسته می کند.

مظفری اما می گوید که گاهی اوقات، چیزی های منفی از هنر و ادبیات به ذهن مردم گنجانیده می شود که به گفته او، این خطر ادبیات و هنر است.او همچنان می گوید، برخی نوشته های صوفیانه برای افکار یک جامعه مفید نیست و آنانرا به گوشه نشینی سوق می دهد.

در جشنواره دانشجویی امروز، فیلم، عکس، نقاشی، خطاطی و مجسمه به نمایش گذشته شد و شماری از شاعران و داستان نویسان جوان کشور، نیز آثار شانرا به خوانش گرفتند.

همچنان، چند هنرمند کشور در جشنوراه روزسه شنبه، دمبوره هزارگی و پیانو نواختند و مورد استقبال خوبی اشتراک کنندگان قرار گرفتند.

در اخر این برنامه، مسوولان برگزار کننده جشنواره دانشجویی، شاعران، داستان نویسان و عکاسانی که آثار شان در درجه های اول، دوم و سوم قرار داشتند، جوایز دادند.

فیلم کوتاه خر و پوف، ساخته محمدعارف محبی در نخستین جشنوراه دانشجویی دانشگاه ابن سینا، مقام دوم را کسب کرد.

این فیلم در جشنواره فیلم حقوقی بشری نیز مقام سوم را گرفته بود.

فیلم کوتاه «خور پوف» اثر محمدعارف محبی فیلم ساز جوان کشور، خاطرات یک فرد کهنسال افغان را روایت می کند.

در این فیلم یک مرد کهنسال با یک ضبط سرخ رنگ فرسوده، کسیت خور و پوف خانم خود را در بین کسیت ها، جستجو می کند و  بلاخره این کسیت را پیدا کرده و گوشش می کند، پس از آن او به یاد خاطرهای گذشته و مزاق های خانمش می افتتد.محمد عارف محبی، از دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه کابل اسناد فراغت اش را به دست آورده است.(بخدی)