صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

چهارشنبه ۴ دلو ۱۳۹۶

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

نمایشگاه بزرگ کتاب در هرات گشایش یافت

نمایشگاه بزرگ کتاب در هرات گشایش یافت

به هدف گسترش فرهنگ کتابخوانی، یک نمایشگاه ده روزه زیر نام «کتاب را گرامی بداریم» در ولایت هرات گشایش یافت. اين نمايشگاه، از سوی ریاست اطلاعات و فرهنگ و انجمن ناشران و نویسندگان ولایت هرات، راه اندازی شده است.

آریا رووفیان سرپرست ریاست اطلاعات وفرهنگ ولایت هرات گفت که در این نمایشگاه، بیش از ٥٠ هزار جلد کتاب نويسندگان مختلف داخلی و خارجی در ٥٠ غرفه به نمایش گذاشته شده است.

به گفتۀ رووفیان، هدف از راه اندازی این نمایشگاه، ترویج فرهنگ کتابخوانی در میان مردم ولایت هرات است.

 این نمایشگاه همه ساله از سوی فرهنگیان، نویسندگان و ناشران در ولایت هرات برگزار می شود و بر اساس معلومات رووفیان، قيمت کتاب در اين نمايشگاه به نسبت محصولات گمرکی امسال ٢٠ درصد افزایش یافته است.

رییس اطلاعات وفرهنگ هرات، از حکومت خواست تا محصول گمرکی بر کتاب ها را از میان بردارد و به آن، مانند دیگر اشیای وارداتی دیده نشود.

با این حال سید فضل الله وحیدی سرپرست مقام ولایت هرات که درافتتاحیه این نمایشگاه بزرگ کتاب حضور داشت گفت که یکی از شیوه های جلب توجه جوانان به کتاب و کتابخوانی، راه اندازی چنین نمایشگاه ها می باشد.

وی افزود: (گشایش چنین نمایشگاها، ثاثیر مثبت روی اذهان جامعه بخصوص جوانان این ولایت می گذارد .)

با این حال غرفه داران این نمایشگاه بزرگ کتاب، کتابخوانی را وسیلۀ دور ساختن جوانان از سرگرمی های کاذب می دانند.

شریف احمد یک تن از غرفه داران که نمایشگاه امسال را نسبت به سالهای گذشته متفاوت تر می داند  گفت کتابهايی که به نمایش گذاشته شده، نسبت به قیمت بازار با ١٠-١٥ درصد تخفيف به فروش می رسد.

شریف احمد گفت: «کتابهايی که سال گذشته به چاپ رسیده است، درهر فی جلد  ١٥ فیصد تخفیف و برای کتاب هايی که امسال به چاپ رسیده، ١٠ فیصد تخفیف در نظر گرفته ایم.»

عبدالناصر امینی یکی  دیگر از غرفه داران این نمایشگاه گفت تا پنج سال پیش، دغدغۀ مردم هرات تهیه مسکن و غذا بود؛ اما خوشبختانه حالا مردم ما در کنار آن، به کتاب خوانی نیز رو آورده اند.امینی، کتاب را رهنمای خوب برای زندگی جوانان دانسته افزود که آنها باید در انتخاب کتاب ومطالعه آن، دقت کامل نمایند.شماری از بازدید کنندگان از گشایش نمایشگاه کتاب در هرات، اظهارخرسندی نموده و گفتند که برگزاری چنین نمایشگاه، باعث نهادینه شدن فرهنگ کتابخوانی دراین ولایت می گردد.(پژواک)