صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

چهارشنبه ۴ دلو ۱۳۹۶

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

عبدالله عبدالله خواستار بررسی دوباره‌ی حکم نجیب‌الله مسافر شد

عبدالله عبدالله خواستار بررسی دوباره‌ی حکم نجیب‌الله مسافر شد

بعد از آنکه نجیب‌الله مسافر عکاس با سابقه‌ی کشور در یک دادگاه غیابی به ۶ماه زندان محکوم شد؛ نهادهای حامی خبرنگاران از رئیس اجرائیه خواستند تا این موضوع را بررسی کند؛ عبدالله عبدالله هم خواستار بررسی دوباره‌ی این حکم شد. نجیب‌الله مسافر پس از آن به شش ماه حبس محکوم شد که یکی از عکس‌های وی از سوی یک شرکت تبلیغاتی دست کاری و به جای نماد توپ ورزشی در دست دو دختر در این تصویر، اعلانات یکی از شرکت‌های مخابراتی جابجا شد؛ تصویری که در حدود شش سال نجیب‌الله مسافر با دوربین خودش در یکی از برنامه‌های وزارت معارف و در یک مکان ورزشی برداشته بود.

از آنجایی که این کار بدون اجازه‌‌ی این دختران صورت گرفته بود؛ گفته می‌شود که یکی از این دختران از این کار به دادگاه شکایت کرده است.

یکی از شرکت های تبلیغاتی با استفاده از برنامه‌های کمپیوتری این عکس را تغییر داد و به جای تصویر توپ نشان یکی از شرکت های مخابراتی را در تصویر گذاشت و به این شرکت به فروش رساند.

آقای مسافر در آن زمان از سوی یک دادگاه به پرداخت ۱۰ هزار افغانی جریمه محکوم شد و ظاهرآ قضیه تمام شده اعلام شد، اما هفته پیش دوباره دادگاهی در کابل در غیاب‌اش حکم صادر کرد و وی را به شش ماه زندان محکوم کرد.

نگرانی‌ها درباره‌ی به حبس کشیده شدن استاد نجیب‌الله مسافر از عکاسان مطرح کشور روز به روز در حال افزایش است.

نهادهای پشتیبان خبرنگاران می‌گویند که استاد مسافر قربانی نداشتن درک درست قوه‌ی قضائیه از چگونگی برخورد با چنین قضایایی شده است و باید وی هرچه زودتر از زندان پل چرخی کابل آزاد شود.

روز دوشنبه شماری از خبرنگاران و نهادهای پشتیبان خبرنگاران در یک پیام به رئیس اجرائیه حکومت وحدت ملی از وی خواستند تا در نشست شورای وزیران روی چگونگی حبس استاد نجیب الله مسافر صحبت کند و این موضوع را پیگیری کند.

رئیس اجرائیه به این نگرانی‌ها پاسخ داد و بر بررسی دوباره‌ی این موضوع تأکید کرده است.

عبدالله عبدالله رئیس اجرائیه‌ حکومت وحدت ملی می‌گوید: "همچون مسایلی که می‌شود ایجاب دقت بیشتری را می‌کند. هرچند محاکم افغانستان مستقل هستند اما ظاهر قضیه قسمی که معلوم می‌شود گناه را کسی دیگر کرده و جزا را کسی دیگر می‌بیند، تقاضای ما یک بررسی دقیق است که یک فرد بی گناه مورد حبس و بازداشت قرار نگیرد."

مجیب خلوتگر رئیس اجرائیه‌ی نی یا نهاد پشتیبان رسانه‌های آزاد افغانستان می‌گوید: " من فکر می‌کنم که این بیشتر به جای اینکه یک فیصله از سوی محاکم باشد؛ نشان می‌دهد که سرنوشت شهروندان چگونه می‌تواند از سوی محاکم به بازی گرفته شود. براساس قوانین افغانستان متهم باید با وکیل در دادگاه حاضر باشد در صورتی که متهم و وکیل‌اش در محکمه حاضر نباشد، حکم ناقص است".

به زندان افتان نجیب‌الله مسافر سر و صداهای زیادی را در فضای مجازی فیس بوک و دیگر شبکه‌های اجتماعی بلند کرده است.

جوانان با گذاشتن تصاویر این عکاس شعارهای نجیب الله مسافر را آزاد کنید را نوشته‌اند و فیصله دادگاه را ناقص می‌خواندند.

نجیب‌الله مسافر به استاد مسافر مشهور است و وی بارها عکس‌هایش را در نمایشگاه‌های زیادی در کشور به نمایش گذاشته است. خواستیم در این باره نظر دادگاه عالی را نیز داشته باشیم اما با تلاش زیاد موفق نشدیم. (طلوع نیوز)