صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

چهارشنبه ۴ دلو ۱۳۹۶

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

استاد مسافر، عکاس برجسته کشور آزاد شد

استاد مسافر، عکاس برجسته کشور آزاد شد

محمد اشرف غنی رئیس جمهوری افغانستان فرمان رهایی نجیب الله مسافر عکاس خبری افغان را صادر کرده است. اجمل عابدی سخنگوی رئیس جمهوری افغانستان می‌گوید که آقای غنی به اساس صلاحیت قانونی خود و تقاضای نهادهای رسانه‌ای، کمیسیون حقوق بشر و کمیته مصونیت خبرنگاران، فرمان "عفو" نجیب‌الله مسافر را صادر کرده است.

او گفت که به اساس این فرمان رئیس جمهوری، رئیس شرکت تبلیغاتی ای که در این پرونده دخیل بود نیز رها شده است.

آقای مسافر حدود ۱۷ روز قبل از سوی دادگاهی در کابل زندانی شد. زندانی شدن آقای مسافر واکنش های زیادی در شبکه های اجتماعی برانگیخت.

در همین حال قیس مسافر پسر نجیب‌الله مسافر به بی‌بی‌سی گفت که فرمان ریاست جمهوری را به دست آورده و برای طی مراحل اداری به سارنوالی افغانستان مراجعه کرده است.

او گفت که نجیب الله مسافر هنوز در زندان پل چرخی است و انتظار دارند پس از طی مراحل اداری به خانه برگردد.

این عکاس افغان به خاطر گرفتن عکسی که بعدا از سوی یک شرکت تبلیغاتی "دست کاری" و استفاده شد، دادگاهی شد و بعد از پرداخت جریمه و با وجود گذشت شاکی از شکایتش، زندانی شد.

ماجرای پرونده آقای مسافر به هفت سال پیش بر می‌گردد، زمانی که او در یک جشن دولتی شرکت کرد و عکس هایی از این جشن گرفت.

او بعدا یکی از این عکس ها را که در آن تعدادی از دختران نمایه‌های ورزشی حمل می‌کردند به یک شرکت تبلیغاتی فروخت و این شرکت "با دستکاری عکس، لوگوی یک شرکت مخابراتی را به جای نمایه های ورزشی گذاشت و آن را برای تبلیغات شرکت مخابراتی استفاده کرد."

مسئولان دفتر "نی" از نهادهای حامی خبرنگاران آزاد افغانستان در آن زمان گفتند که حکم دادگاه علیه آقای مسافر "منصفانه نیست" و دادگاهی که آقای مسافر را زندانی کرد، مراحل قانونی را طی نکرده است.

صدیق‌الله توحیدی مسئول دیدبان رسانه‌های آزاد افغانستان در دفتر نی می‌گوید دادگاه نهایی نجیب‌الله مسافر عکاس خبری افغانستان در غیاب او برگزار شده است. (بی بی سی)