صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

چهارشنبه ۴ دلو ۱۳۹۶

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

نوبل امسال به کدام نویسنده می‌رسد؟

نوبل امسال به کدام نویسنده می‌رسد؟

آکادمي سويدني نوبل روز معرفي برندگان جايزه‌هاي تمام رشته‌هاي مختلف را پيشاپيش اعلام مي‌کند به جز ادبيات‌؛ اما احتمالا نويسنده‌اي که پس از «پاتريک موديانو» موفق به دريافت به اين عنوان معتبر بين‌المللي مي‌شود، روز 15 اکتوبر معرفي خواهد شد.

پيتر انگلوند که از ماه مي عنوان دبير دائمي آکادمي نوبل را به «سارا دانيوس» سپرده، در سخنان اخير خود اعلام کرد امسال 259 نويسنده از سوي ناشران،‌ انجمن‌هاي ادبي و دانشگاه‌هاي سرتاسر جهان معرفي شده‌اند. اعضاي آکادمي 198 پرونده را که شامل 36 نام جديد بود، وارد مرحله بعدي کردند و به تدريج فهرست نامزدها را در تابستان به پنج نفر کاهش دادند.

وب‌سايت «لدبروکس» انگليس که هر سال با انتشار حدس و گمان‌هايش، بازار نوبل ادبيات را داغ مي‌کند‌، در اين دوره هم چند نويسنده را به عنوان شانس‌هاي دريافت مهم‌ترين جايزه ادبي جهان معرفي کرده است:

«سوتلانا آله‌يوويچ»

سوتلانا آله‌يوويچ نويسنده و روزنامه‌نگار اهل کشور بلاروس است که براي نگارش کتاب‌هاي مستند در قالب مصاحبه‌ شهرت دارد. «پسران زينکي» و «چهره غيرزنانه جنگ» از جمله آثار اين نويسنده هستند که زندگي در زمان جنگ شوروي سابق و دوران پس از انحلال اتحاد جماهير شوروي را به تصوير مي‌کشند. کتاب‌هاي آله‌يوويچ امسال طرفداران زيادي پيدا کرده و نامش در صدر فهرست سايت‌هاي گمانه‌زني کسب جايزه نوبل به چشم مي‌خورد.

«هاروکي موراکامي»

نام هاروکي موراکامي مشهورترين نويسنده حال حاضر کشور جاپان، چند سال است در آستانه معرفي برنده نوبل هم بر سر زبان‌ طرفداران و هم مخالفانش مي‌افتد. موراکامي را «ستاره راک ادبيات مدرن» مي‌دانند و برخي معتقدند کارهاي او در حد دريافت جايزه نوبل نيست. بازار اين حواشي در حالي هر سال داغ مي‌شود که نويسنده «جنگل ناروي» در وب‌سايت خود اين جريان‌ها را آزاردهنده خوانده و گفته است که هيچ فهرست رسمي از نامزدهاي نهايي وجود ندارد.

«نگوگي وا تيونگو»

نگوگي وا تيونگو نويسنده کنيايي هم چند سال است مورد علاقه وب‌سايت‌هاي شرط‌بندي ادبي شده است. وا تيونگو از دهه 1970 نگارش رمان را به زبان کيکويويي شروع کرد و از سال 1964 با کتاب «بچه گريه نکن» وارد دنياي نويسندگان انگليسي‌زبان شد. اين نويسنده در دهه 1970 چند سالي را در زندان و سپس در تبعيد گذراند، اما اوايل قرن بيست‌ويکم به خاک کنيا بازگشت.

به گزارش وال استريت ژورنال‌، وا تيونگو در مصاحبه‌اي که سال 2013 با خبرگزاري اهل سويدن «TT» درباره برنده جايزه نوبل انجام داد، گفت که دوست دارد اين جايزه را به خودش بدهند.

«فيليپ راث»

فيليپ راث را برزگ‌ترين رمان‌نويس در قيد حيات آمريکايي مي‌دانند چون روايت‌هايي که در داستان‌هايش مي‌آورد‌، شديدا و عميقا آمريکايي است. «آلن ماسي» درباره راث نوشته است: صداي راث صداي دهه‌هاي گذشته است؛ سال‌هايي که ما آن‌ها را با عنوان قرن آمريکايي مي‌شناسيم.

«جويس کرول اوتس»

جويس کرول اوتس که طي سال‌هاي متمادي بيش از 40 رمان‌، نمايشنامه،‌ مجموعه داستان کوتاه‌، مجموعه شعر و کتاب‌هاي غيرداستاني به نگارش درآورده، مسلما از سوي کتاب‌دوستان يکي از مهمترين شانس‌هاي دريافت نوبل است. هواداران اوتس مي‌ترسند محبوبيت بيش‌ازحد او مانع آکادمي نوبل براي اعطاي جايزه به او بشود، اما اين آکادمي سوئدي با اختصاص دادن نوبل 2010 به «ماريو بارگاس يوسا» رمان‌نويس مشهور پرويي اين فرضيه را نقض کرد.

«آدونيس»

آدونيس شاعر معروف سوري است که از دهه 1960 کشور خود را به اجبار ترک کرده و در پاريس زندگي مي‌کند. بيش از يک دهه است که او را يکي از شايسته‌ترين چهره‌هاي ادبي براي کسب جايزه نوبل مي‌دانند. آدونيس از سوي بسياري، بزرگ‌ترين نويسنده عرب‌زبان محسوب مي‌شود. شعرهاي او آميزه‌اي از فضاي ادبيات سوررئال فرانسوي‌، نمادگرايي خاورميانه‌اي و دنياي اساطير است. از زمان درگيري‌هاي سياسي و نظامي سوريه‌، برخي معتقدند اعطاي جايزه نوبل به آدونيس مي‌تواند بار سياسي داشته باشد، اما آکادمي اعلام کرده است که فاکتورهاي غيرادبي در تصميم‌گيري آن‌ها تاثيري ندارد.