صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

دوشنبه ۲ دلو ۱۳۹۶

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

آرمان‌شهر نماینده سینمای افغانستان در اسکار

آرمان‌شهر  نماینده سینمای افغانستان در اسکار

در سه سال اخير انجمن سينماگران افغانستان بهترين فلم سال اين کشور را به اسکار، بزرگترين جشنواره سينمايي جهان، در رده فلم‌هاي زبان خارجي (غير انگليسي) معرفي مي‌کند.

امسال فلم آرمان‌شهر (Utopia) که به وسيله ‹ناين مديا پروداکشن› و به کارگرداني حسن ناظر، ايراني ساکن اسکاتلند، و تهيه کنندگاني از افغانستان، ايران، اسکاتلند و هند، ساخته شده، به نيابت از افغانستان در کنار فلم‌هاي ديگر جهان وارد اين رقابت شده است.«افغان فلم» که يک نهاد دولتي است به عنوان اداره ناظر بر فلم‌ها در افغانستان در گزينش اين فلم‌ها نقشي ندارد.ابراهيم عارفي، رئيس اين نهاد مي‌گويد که انجمن سينماگران افغانستان، کميته گزينش را که متشکل از سينماگران، هنرپيشه‌ها، هنرمندان موسيقي و خبرنگاران است براي انتخاب بهترين فلم مي‌گمارد و افغان فلم هيچ نقشي رسمي در اين روند ندارد.

در سال‌هاي گذشته فلم‌هاي «بچه‌هاي بزکشي» و «چند متر مکعب عشق» به نمايندگي از افغانستان به آکادمي اسکار معرفي شدند.فلم کوتاه «بچه هاي بزکشي» با کارگرداني آرل نصر، کارگردان کانادايي افغان‌تبار در اين جشنواره در سال 2013 نامزد اسکار در بخش فلم‌هاي کوتاه شناخته شد.فلم «آرمان‌شهر» و فلم مينه سرگردان، ساخته يوسف برمکي، دو فلمي بود که سيمناگران افغان بايست يکي از آنها را به اسکار معرفي مي‌کردند.

«آرمان‌شهر» به گفته اعضاي انجمن سينماگران از ترکيب بهتر سينمايي برخوردار بود و توانست بيشترين رأي را کسب کند، هرچند موضوع فلم مينه سرگردان بيانگر واقعيت‌هاي کنوني جامعه افغاني است که به سبک نئورئاليسم ارائه شده است.داستان فلم 108 دقيقه‌اي آرمان‌شهر روي زندگي يک زن افغان به نام جانان مي‌چرخد که درصدد باردار شدن است. تلاش در اين راستا جانان را به هند و اسکاتلند مي‌کشاند که بالاخره از طريق لقاح مصنوعي به آرزويش مي‎رسد.ولي داستان ادامه مي‌يابد و تازه وقتي پيچيده‌تر مي‌شود که اسپرم شوهرش با اسپرم فردي عوض مي‌شود که نياکانش در جنگ‌هاي خونبار افغان و انگلستان نقش داشتند.

نقش مرکزي اين فلم را ملالي ذکريا بازي کرده و در کنار او هنرپيشه‌هايي از ايران، هند و اسکاتلند به ايفاي نقش پرداخته‌اند؛ از جمله همايون ارشادي، آنا سپيرت و آرون بالي. اين فلم تا به حال در چندين جشنواره سينمايي به رقابت رفته و مورد استقبال خوبي هم قرار گرفته است.اين فلم با هزينه نيم ميليون دالر ساخته شده است.حسن ناظر از کار در افغانستان و همکاري با افغان‌ها در کابل ابراز خوشنودي مي کند: «براي ما مهم بود که بايد در کابل باشيم و برخلاف فلم‌هاي ديگر نماي اصلي کابل را به تصوير بکشيم.»اما چطور يک فلم که کارگردان و نويسنده آن افغان نباشد به نام افغانستان به جشنواره اسکار معرفي شود؟ حسن ناظر تاکيد مي‌کند که فلم آرمان‌شهر را يک شرکت افغان توليد کرده و در همه جشنواره‌هايي که اشتراک کرده به نام افغانستان معرفي شده است.ممنون مقصودي که در اين فلم نقش بازي کرده، مي‎گويد: «اين فلم توليد مشترک اسکاتلند، هندوستان و تاجيکستان است. داستان آن افغاني است و سهم بيشتر را افغان‌ها در آن داشته‌اند. موفقيت اين فلم مي‌تواند هنر سينما و فلم‌سازي را در افغانستان رشد دهد.»اگر فلم آرمان‌شهر در بخش فلم‌هاي غيرانگليسي نامزد اسکار شود، دستاورد خوبي براي سينماي افغانستان خواهد بود و اگر اين جايزه را ببرد، افغانستان چهارمين کشور آسيايي خواهد بود که اسکار فلم‌هاي غيرانگليسي را به خانه مي‌برد.

جشنواره اسکار در سال 1929 بنا نهاده شد.

فلم‌هايي که زبان آنها انگليسي نبود در سال 1947 وارد اين جشنواره شدند و در سال 1956 بخشي به نام فلم‌هاي غيرانگليسي زبان به اسکار اضافه شد.

در جمع 67 جايزه‌اي که تا به حال به فلم‌سازان غير امريکايي داده شده، بيشترين تعداد، يعني 55 جايزه به سينماهاي کشورهاي اروپايي بخصوص به ايتاليا رسيده است. در اين مدت تنها سه کشور آسيايي برنده اين جايزه شناخته شده است. (بي بي سي)