صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

سه شنبه ۳ دلو ۱۳۹۶

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

هفتمین جشنواره‌ جهانی سینمای افغانستان در استکهلم

هفتمین جشنواره‌ جهانی سینمای افغانستان در استکهلم

هفتمين جشنواره‌ جهاني سينماي افغانستان در استکهلم

«نه به تبعيض» شعار اين دوره جشنواره جهاني سينماي افغانستان در استکهلم سويدن بود.

اين جشنواره که همه‌ساله از سوي ‹کلوپ قلم افغان‌ها› و چند نهاد ديگر برگزار مي‌شود، امسال به هفتمين دورش رسيد. هدف اين جشنواره به گفته‌ مسئولان برگزاري آن «معرفي فرهنگ افغانستان» به افغان‌هاي مهاجر است و نيز براي کساني که علاقمند دانستن در مورد فرهنگ افغانستان هستند.

از ميان شصت فلم رسيده به اين دور از جشنواره، هفده فلم برتر انتخاب شده بود و در روزهاي 26 و 27 سپتمبر به نمايش درآمدند. در اين جشنواره‌ در کنار اهالي سينما، نويسنده‌ها، شاعران و آوازخوانان نام‌آشناي افغانستان هم شرکت کرده بودند.

روز نخست جشنواره‌ با موسيقي آغاز شد. با اجراي داوود سرخوش، آوازخوان نام‌آشناي افغانستان. او با دمبوره‌نوازي و آوازخواني‌اش فضا را براي مخاطباني که بيشترشان افغان بودند نوستالوژيک ساخت.

در اين جشنواره‌ در کنار اهالي سينما، نويسنده‌ها، شاعران و آوازخوانان نام‌آشناي افغانستان هم شرکت کرده بودند. ‹تو آمريکايي نيستي›، فلم ده دقيقه‌‌اي ساخته‌ صدام نيکو واحدي، کارگردان افغان نخستين فلمي بود که در اين جشنواره به نمايش درآمد. اين فلم روايتگر داستان يک سرباز آمريکايي در دشت‌هاي افغانستان است که زخمي شده است و به کمک فوري نياز دارد و سرانجام، چوپان‌بچه دوازده ساله افغان به کمکش مي‌رسد، اما همکاران او از هواپيماي جنگي اين پسربچه را به گمان اين که از گروه طالبان است نشانه مي‌گيرند.

پس از آن مستند ‹نسل سوخته›، ساخته‌ عبدالرشيد عظيمي از افغانستان، نمايش داده شد که تصويرگر دشواري‌هاي دختراني بود که در ولايت هرات افغانستان علاقمند يادگيري موسيقي بودند.

فلم‌هايي که در اين جشنواره به نمايش درآمد، شامل فلم‌هاي کوتاه، بلند و مستند بودند.

‹بزک چيني›، ساخته‌ عباس علي، يگانه انيميشني بود که به نمايش درآمد. اين انيميشن با لهجه‌ دري هزارگي يکي از افسانه‌هاي بومي افغانستان را روايت مي‌کرد.

همايون مروت، يکي از سينماگران افغان و از برگزارکنندگان اين جشنواره، به من گفت که شرط اول پذيرش فلم‌ها در اين جشنواره موضوع آن است که بايد در مورد افغانستان باشد، چه کارگردان از افغانستان باشد يا نباشد. (بي بي سي)