صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

دوشنبه ۲ دلو ۱۳۹۶

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

برندگان جایزه نوبل طب معرفی شدند

برندگان جایزه نوبل طب معرفی شدند

سه پژوهشگر به صورت مشترک جايزه نوبل امسال طب يا فيزيولوژي را به دست مي‌آورند. کمپبل و امورا به دليل کار شان روي معاجله کرم‌هاي مدور پرازيتي، و يويو تو به دليل پيشرفتي در مبارزه با ملاريا برنده اين جايزه شدند.

بنياد نوبل روز دو شنبه (13 ميزان/ 5 اکتوبر) اعلام کرد که ويليام سي. کمپبل متولد هالند و ساتوشي اومورو دانشمند جاپاني به دليل کشف دواي جديد موسوم به «اويرميستينس» نصف جايزه نوبل طبابت را دريافت مي‌کنند. اويرميستينس دوايي است که «مشتقات آن موارد ابتلا به يک نوع بيماري کوري (River Blindness) و فيلاريوز لمفاوي را به صورت ريشه يي کاهش داده است.»براساس اعلاميه بنياد نوبل، يويو تو از کشور چين که نيمي از اين جايزه بالغ بر هشت ميليون کرون سويديني (960 هزار دالر امريکايي) را دريافت مي‌کند، کاشف کننده يک نوع دوا به نام «ارتيميسينين» است که ميزان مرگ و مير مريضان مبتلا به ملاريا را فوق العاده کاهش داده است.کميته نوبل گفته است: «اين دو کشف ابزارهاي جديد و قوي را براي بشر در مبارزه با اين مريضي‌هاي ضعيف کننده فراهم کرد که سالانه ميليون‌ها انسان به آن مصاب مي‌شوند. پيامدهاي اين کشفيات در بخش تقويت صحت انساني و کاهش رنج‌ها از اين ناحيه بي‌اندازه است.»بنياد نوبل همچنين اعلام کرد که برنده جايزه نوبل ادبيات را روز پنج شنبه معرفي مي‌کند که غالباً مستثني از هفته جوايز نوبل معرفي مي‌گردد.

برنده جايزه فزيک نوبل روز سه شنبه و به تعقيب آن جايزه کيميا در روز چهار شنبه اعلام مي‌شوند. بعد از اعلام برنده جايزه نوبل ادبيات، روز جمعه در مراسمي در اسلو پايتخت ناروي برنده جايزه صلح نوبل معرفي مي‌شود که سال گذشته ملاله يوسفزي، فعال خرد سال پاکستاني آن را دريافت کرده بود. با اعلام برنده جايزه نوبل اقتصاد در 12 اکتوبر، معرفي برندگان جوايز نوبل 2015 پايان مي‌يابد. (دويچه وله)