صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

شنبه ۳۰ جدی ۱۳۹۶

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

اعطای جایزه دستاورد سینمایی به «جین فوندا»

اعطای جایزه دستاورد سینمایی به «جین فوندا»

«جين فوندا» بازيگر برنده اسکار هاليوودي جايزه دستاورد سينمايي «کرک داگلاس» را به پاس نقش قابل ملاحظه در عرصه فلم و سينما از جشنواره فلم «سانتا باربارا» دريافت کرد. جشنواره فلم «سانتاباربارا» دهمين جايزه سالانه دستاورد هنري خود را به نام «کرک داگلاس» بازيگر 98 ساله هاليوودي نامگذاري شده است، به «جين فوندا» بازيگر کهنه‌کار و برنده اسکار هاليوودي اعطاء کرد. در اين مراسم که با حضور بازيگراني چون «اليزابت بنکس» و «دايان لين» همراه بود، «جين فوندا» گفت که کسب اين عنوان يک افتخار است و اضافه کرد بازيگري تاکنون بارها من را نجات داده است. «جين سيمور فوندا» متولد 12 دسمبر 1937 در نيويورک در اولين نقش سينمايي خود در فلم «داستان بلند» با «آنتوني پرکينز» همبازي شد اما موفقيت فلم وسترن «کت بالو» موجب شد تا او يک شبه ره صدساله را بپيمايد و توانست در فلم «تعقيب» با بزرگان سينماي آن دوران از جمله «مارلون براندو» و «رابرت ردفورد» هم‌بازي شود. فوندا در فلم «آنها به اسب‌ها شليک مي‌کنند» با بازي درخشان خود اين فلم را براي هميشه جزو يکي از آثار به يادماندني سينما تبديل کرد. وي در سال 1967 وارد فعاليت‌هاي سياسي شد و به جمع مخالفان رئيس جمهور آمريکا پيوست و با مخالفت شديد با جنگ ويتنام در تظاهرات ضد جنگ شرکت کرد.

 جين فوندا در سال‌هاي 1971 براي فلم «کلوت» و در سال 1978 براي فلم «بازگشت به خانه» دو بار برنده جايزه اسکار شد.

وي در سال 1995 توسط مجله انگليسي«امپاير» به عنوان سي‌ودومين بازيگر برتر همه دوران انتخاب شد و در سال 1994 به عنوان سفير صلح از طرف سازمان ملل معرفي شد.

به گزارش بي‌بي‌سي، جديدترين نقش‌آفريني «جين فوندا» در فلم «جواني» به کارگرداني «پائولو سورنتينو» رقم خورده که قرار است از چهارم سپتمبر در سينماهاي آمريکا اکران شود و او امسال با اين فلم از شانس‌هاي کسب اسکار محسوب مي‌شود.

از دريافت کنندگان پيشين جايزه دستاورد سينمايي «کرک داگلاس» مي‌توان به «رابرت دنيرو»، «فارست ويتاکر»، «مايکل داگلاس»، «هريسون فورد» و «اد هريس» اشاره کرد.