صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

یکشنبه ۱ دلو ۱۳۹۶

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

«بلال» انیمیشنی که ساخت آن ۱۰ سال به طول انجامید

«بلال» انیمیشنی که ساخت آن ۱۰ سال به طول انجامید

انيميشن سه بعدي «بلال» که اخيرا اکران شده است، توسط 100 متخصص بين‌المللي از جمله عوامل سه گانه سينمايي‌ «ارباب حلقه‌ها»، طي حدود 10 سال ساخته شده است.«بلال» عنوان انيميشن سه بعدي است که استوديوي انيميشن سازي و جلوه‌هاي ويژه باراجون دبي آن را ساخته و از 6 آگوست سال ميلادي جاري اقدام آن را به نمايش درآورده است.

کارگرداني انيميشن سينمايي «بلال»، را «خرم الوي»، فيلمساز پاکستاني و نويسندگي و تهيه‌کنندگي آن را نيز «ايمن جمال»، تهيه‌کننده زاده عربستان، به عهده داشته است.اين انيميشن همانطور که از نامش پيداست داستان زندگي «بلال بن رباح» معروف به «بلال حبشي»، يکي از ياران نزديک پيامبر اکرم است. بخش اعظمي از اين انيميشن به دوران کودکي «بلال» اختصاص دارد، زماني‌که او تنها 7 سال دارد و توانايي خدا دادي در صحبت‌ عليه بي‌عدالتي و ظلم و ستم دارد، همواره اين رويا را در سر مي‌پرواند که روزي تبديل يه يک جنگجوي سلحشور شود. يک روز به روستاي آنها حمله مي‌شود و روياهاي او تبديل به يک کابوس طولاني مي‌شود. او و خواهرش کوچکترش يتيم مي‌شوند و آنها به بردگي قدرتمندترين مرد شهر درمي‌آيند و ... .«آدواله اکينويه آباجه»، بازيگر متولد لندن، در اين انيميشن به جاي شخصيت «بلال حبشي» صحبت کرده است.

انيميشن بلال به زبان انگليسي ساخته شده و علاوه بر  «آدواله اکينويه آباجه»، دوبلور فيلم‌هاي هاليوودي «گمشده»، «آني» و ... صداپيشگي آن را به عهده داشته‌اند.«آباجه»، دوبلور نقش بلال، در يکي از مصاحبه‌هايش درباره اين انيميشن گفته است: اين فيلم داستان يک سوپرقهرمان واقعي است، «بلال» مي‌تواند الهام بخش نسل‌هاي مختلف باشد، ما داستان او را هزار سال پس از او بازگو مي‌کنيم.بنا به گفته استوديوي «باراجون»، ساخت اين انيميشن سينمايي حدود 10 سال به طول انجاميده و در اين مسير حدود 100 متخصص بين‌المللي از حداقل 22 کشور مختلف جهان، به صورت شبانه‌روزي تلاش کرده‌اند.در ميان متخصصين استفاده شده براي اين انيميشن، کارشناسان جلوه‌هاي ويژه و انيماتور‌هايي که در ساخت فيلم‌هايي چون «شرک»، «ارباب حلقه‌ها» و «300» همکاري داشته‌اند، مشارکت کرده‌اند که برخي از آنها براي اولين بار و تنها براي ساخت اين انيميشن به دبي سفر مي‌کردند.بنا به ادعاي استوديوي «باراجون» تاکنون انيميشني با اين کيفيت در منطقه ساخته نشده است.