صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

جمعه ۲۹ جدی ۱۳۹۶

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

پیانیست کوریایی جایزه 30 هزار یورویی «شوپن» را برد

پیانیست کوریایی جایزه 30 هزار یورویی «شوپن» را برد

هفدهمين جايزه رقابت نوازندگي پيانو «شوپن» به «چو سيونگ - جين» از کورياي جنوبي رسيد. چو سيونگ - جين پيانيست 21 ساله اهل کورياي جنوبي موفق شد جايزه معتبر هنري «شوپن» را از آن خود کند.

کسب اين جايزه 30 هزار يورويي (33 هزار و 600 دالري) علاوه بر ارزش مادي، راهي است براي نوازندگي در بهترين کنسرت‌هاي جهان. رقابت نوازندگي پيانو «شوپن» 88 سال پيش براي بزرگداشت نام هنرمند معروف قرن نوزدهمي راه‌اندازي شد و هر پنج سال يک‌بار به بهترين اجرا از آثار اين آهنگساز مشهور تعلق مي‌گيرد.

«چارلز ريچارد هاملين» کانادايي دومين و «کيت ليو» نوازنده آمريکايي سومين رتبه را در رقابت اين دوره کسب کردند. «موريتزيو پوليني»، «کريستين زيمرمان» و «مارتا آرگريچ» از برندگان پيشين اين جايزه معتبر هنري هستند. جايزه «شوپن» در سال 2010 به «يوليانا آوديوا» از روسيه تعلق گرفت.

به گزارش بي‌بي‌سي، امسال 78 پيانيست جوان از 20 کشور جهان در اين رقابت شرکت کردند. اين نوازندگان سه هفته با نواختن آثار شوپن در مجموعه‌اي از کنسرت‌ها با هم به رقابت پرداختند.

فردريک فرانسوا شوپن يکي از تأثيرگذارترين موسيقي‌دانان پولندي و نوازنده برجسته پيانو بود. او تعدادي از فرم‌هاي موسيقي را ابداع کرد، اما مهم‌ترين نوآوري‌هايش را در قالب فرم‌هايي مثل سونات پيانو، والس، نوکتورن، اتود، پرلود و پولونِز به نمايش گذاشت.

شوپن در تمام طول عمرش، از ضعف جسماني رنج مي‌برد. او در سال 1848 آخرين کنسرتش را در پاريس اجرا کرد و سپس به اسکاتلند و انگلستان رفت، اما به‌شدت بيمار شد تا آن‌که در 17 اکتبر 1849 هنگامي که به پاريس بازمي‌گشت، در خانه خواهرش لودويکا درگذشت.

روز پس از آن ماسکي از صورت و دست‌هايش ساختند و سپس بدن او را گورستان «پر لاشز» فرانسه به خاک سپردند. به وصيت او و به ابتکار خواهرش، قلب او به ميهن اصلي‌اش، پولند برده شد و امروز در کليسايي در ورشو نگهداري مي‌شود.