صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

دوشنبه ۲ دلو ۱۳۹۶

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

بیش‌تر روس‌ها اسم «الکسی‌یویچ» را نشنیده‌ بودند!

 بیش‌تر روس‌ها اسم «الکسی‌یویچ» را نشنیده‌ بودند!

طبق نتايج به‌دست‌آمده از نظرسنجي اخير‌، دوسوم مردم روسيه اسم «سوتلانا الکسي‌يويچ» نويسنده بلاروسي برنده نوبل ادبيات 2015 را نشنيده‌ بودند.

چندي پس از کسب جايزه نوبل ادبيات از سوي سوتلانا الکسي‌يويچ، نويسنده بلاروسي، يک نظرسنجي در کشور روسيه انجام شده که نشان مي‌دهد نام اين نويسنده به گوش 65 درصد مردم اين کشور آشنا نيست. 17 درصد روس‌ها او را به نام مي‌شناسند، اما تاکنون کتابي از او نخوانده‌اند. مرکز مطالعاتي «لواتا» اين آمارگيري را بين 23 و 26 اکتبر از 800 شهروند روس در 134 شهر اين کشور انجام داده است.

به گزارش مسکو تايمز‌، وب‌سايت جايزه نوبل هم چندي پيش يک نظرسنجي عمومي را برگزار کرد و از مخاطبانش پرسيد: «آيا تاکنون کتابي از سوتلانا الکسي‌يويچ خوانده‌ايد؟» جالب است که 87 درصد مخاطبان به اين سوال جواب منفي داده و 13 درصد گفتند که با اين نويسنده پيش از اعطاي نوبل ادبيات آشنايي داشته‌اند. سوتلانا الکسي‌يويچ متولد 31 مي سال 1948 در شهر «استانيسلاو» اوکراين و از پدري بلاروسي‌ و مادري اوکرايني است. او سال 1972 از دانشگاه فارع‌التحصيل شد و به عنوان روزنامه‌نگار مشغول به کار شد. اين نويسنده در سال 1983 کتاب «چهره غيرزنانه جنگ» را به چاپ رساند؛ اثري که در آن به تجربيات زنان در زمان جنگ جهاني دوم پرداخت. «پسران زينکي» کتابي است که او درباره جنگ افغانستان به نگارش درآورده. «صداهايي از چرنوبيل» روايت دردناک الکسي‌يويچ از انفجار اتمي سال 1986 چرنوبيل است.

 او در اين کتاب، گفت‌وگوهايش با بازماندگان اين حادثه تلخ را منتشر کرده است. از ميان کتاب‌هاي اين نويسنده بلاروسي تنها «چهره غيرزنانه جنگ»، «صداهايي از چرنوبيل» و «پسران زينکي» که تاريخچه‌اي از جنگ شوروي و افغانستان است به زبان انگليسي برگردانده شده‌اند.