صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

دوشنبه ۲ دلو ۱۳۹۶

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

گیتار دزدی جان لنون 2/4 میلیون دالر فروخته شد

گیتار دزدی جان لنون 2/4 میلیون دالر فروخته شد

گيتار متعلق به «جان لنون» که در دهه 1960 دزديده شد، در يک حراجي در آمريکا به قيمت 2/4 ميليون دالر به فروش رسيد.

«داران جولين» رئيس حراجي «جولين» در ايالت کاليفرنيا در اين‌باره گفت، اين گيتار اکوستيک را «جان مک‌کا» يک موزيسين تازه‌کار در سال 1960 خريد و بدون اين‌که بداند متعلق به «جان لنون» خواننده صاحب‌نام موسيقي راک و گروه معروف «بيتلز» است، سال‌ها از آن استفاده مي‌کرد.

قرار است نيمي از عوايد حاصل از فروش اين گيتار که در دسامبر 1963 در کنسرت کريسمس از «جان لنون» دزديده شد، به موسسه خيريه ايجادشده توسط «جان لنون» و «يوکو اونو» - همسرش - اختصاص يابد.

همچنين بر اساس اعلام اين حراجي، اصالت اين گيتار براساس شماره سريال حک شده بر روي آن تأييد شده است و خريدار اين گيتار که براي آن 2/4 ميليون دالر در حراجي «جولين» پرداخت کرد خواسته نامش فاش نشود.  به گزارش گاردين، «جان لنون» اين گيتار را در سال 1962 و در يک مغازه عرضه‌کننده ادوات موسيقي در ليورپول (انگليس) خريد و از آن در بسياري از آهنگ‌هاي گروه معروف «بيتلز» استفاده کرد.

«دارن جولين» رئيس حراجي «جولين» اظهار کرد، اين گيتار يکي از مهم‌ترين بخش‌هاي تاريخ فعاليت «جان لنون» در گروه «بيتلز» است. من مي‌دانستم که بيش از يک ميليون دالر به فروش مي‌رود، اما فکر نمي‌کردم قيمت آن در نهايت از مرز 2 ميليون دالر هم بگذرد.

گيتار 2/4 ميليون دالري «جان لنون» رکورد فروش 965 هزار دالري گيتار الکترونيک متعلق به «باب ديلن» را که در سال 2013 در حراجي کريستي فروخته شد، با اختلاف زيادي شکست.  براساس کتاب گينس، رکورد فروش آلات موسيقي به نام به يک گيتار ثبت شده که در سال 2005 به قيمت 2/7 ميليون دالر در يک حراجي در کشور قطر به فروش رفت. روي اين گيتار امضاي چهره‌هاي سرشناسي مانند «کيث ريچاردز»، «اريک کلاپتون» و «پل مک‌کارتني» وجود دارد.