صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

چهارشنبه ۲۷ جدی ۱۳۹۶

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

همزیستی؛ کارزار یک نقاش افغان برای ترویج وحدت، تحمل و دیگرپذیری

همزیستی؛ کارزار یک نقاش افغان برای ترویج وحدت، تحمل و دیگرپذیری

‹همزيستي› در ابتدا به عنوان يک جنبش آغاز شد ولي ديري نگذشت که به يک کارزار بين‌المللي و عرصه‌اي براي وحدت، تحمل، احترام به يکديگر بدون درنظر داشتن مذهب، نژاد، مليت، رنگ پوست يا جنسيت، بدل شد. اين پروژه به ابتکار ناهيد شاه عالمي، فعال حقوق بشر، نقاش و نويسنده افغان که در آلمان زندگي مي‌کند، در تابستان 2015، راه‌اندازي شد.

چهره‌هاي شناخته‌شده بين‌المللي، رهبران مذهبي، سياستمداران، فعالان حقوق بشر، برندگان جايزه صلح نوبل، شخصيت‌هاي مختلف، از فرهنگ‌ها، مذاهب و اقوام گوناگون از اين پروژه حمايت مي‌کنند.

هفت تابلو به عنوان بخشي از اين جنبش به هفت گوشه جهان سفر مي‌کنند و طي هفت سال آينده به عجايب هفتگانه جهان سر خواهند زد. افراد سرشناس، با امضاء روي اين تابلوها، مهر تاييد خود را بر آنها مي‌زنند.

پس از آن، اين تابلو‌ها به حراج گذاشته مي‌شوند و پولي که از فروش آنها به دست مي‌آيد، به سازمان‌ها و نهادهاي خيريه در سراسر جهان اهدا مي‌شود.

از اول تا آخر اين ماجرا مستندي به نام «سفر همبستگي» نيز ساخته خواهد شد.

ناهيد شاه عالمي مي‌گويد هدف از راه انداختن اين جنبش گسترش آگاهي جهاني در باره وحدت است. اين کارزار همچنين برنامه‌ها و کارگاه‌هاي آموزشي را در کشورهاي مختلف با توجه به نيازمندي‌هاي موجود در آن کشورها برگزار مي‌کند.

ناهيد شاه عالمي که در آلمان زندگي مي‌کند، سي سال پيش با خانواده‌اش از افغانستان به کانادا رفت. او که از کودکي به نقاشي شديدا علاقمند بود، در نوجواني اين هنر را به صورت حرفه‌اي دنبال کرد.

خانم شاه عالمي مي‌گويد: «همبستگي يکي از مهم‌ترين پروژه‌هاي من است و من به آن افتخار مي‌کنم. تا زماني‌ که ما همبسته نباشيم، چه در افغانستان چه در ساير نقاط جهان، مشکلات اين جهان حل نخواهد شد.»

او معتقد است که يکي از مشکلات اساسي حال حاضر، بحران پناهجويان در اروپاست و او در اين روزها مشغول کارهاي زيادي براي پناهجوياني است که به مناطق مرزي آلمان رسيده‌اند. خانم شاه عالمي مي‌گويد:»هرچند کارهاي من منحصر به افغانستان نيست. ولي با سازمان‌هاي امدادرساني در افغانستان همکاري دارم. افغانستان براي من به عنوان يک زن افغان خيلي مهم است، به ويژه کار با زنان.» (بي بي سي)