صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

چهارشنبه ۴ دلو ۱۳۹۶

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

نگین، نخستین رهبر ارکستر زن در افغانستان

 نگین، نخستین رهبر ارکستر زن در افغانستان

رژيم طالبان سالها موسيقي و آموزش دختران را ممنوع کرد و با وجوديکه هنوزهم براي دختران محدوديت هاي فراواني در اين زمينه ها وجود دارد يک دختر هفده ساله اولين زني است که در افغانستان رهبري ارکستر را شروع کرده است.

آموزشکاه ملي موسيقي افغانستان، تنها آموزشگاه از اين دست در سراسر کشور، در نقطه اي از مرکز شلوغ و پرسر و صداي شهر کابل واقع شده است. به محض ورود به ساختمان صداهايي مي شنويم که با سرو صداي معمول در کابل متفاوت است. پسران و دختران مشغول نواختن انواع آلات موسيقي کلاسيک هستند. دانش آموزان دختر و پسر به طور جداگانه کنسرت کوتاه خود را اجرا مي کنند و پس از آموزش روزانه خوشحال و سر و حال روانه خانه مي شوند. اما ويژگي کنسرت موسيقي کلاسيک دانش آموزان دختر، به غير از اينکه در شهر پرآشوب و خشونت زده اي مثل کابل براي جمعيت بزرگي از تماشاچيان اجرا مي شود، اين است که رهبري ارکستر را دختري هفده ساله به نام نگين خپولواک بر عهده دارد. او قطعه اي از آثار موتسيو کلمنتي آهنگساز ايتاليايي را با پيانو مي نوازد. مي توان ديد که هنوز هم مشغول فراگيري و تمرين است ولي کمبود تجربه خود را با شور و علاقه فراوان جبران مي کند.نگين پس از خوش آمد گويي به ما مي گويد: «امروز دستهايم کمي درد مي کنند و نمي توانم به خوبي بنوازم ولي حاضر نيستم از تمرين پيانو صرف نظر کنم. آرزوي من اين است که پيانيست و رهبر ارکستر خوبي شوم، نه فقط در افغانستان بلکه در سطح جهاني.»

نگين فرزند خانواده اي فقير در ولايت کنر، منطقه اي بسيار سنتي و يکي از پايگاه هاي مهم طالبان در شمال شرقي افغانستان است.

او مي گويد: «در ناحيه کنار دختران حق ندارند به مکتب بروند و حتي در محيط خانواده هم اجازه ندارند موسيقي ياد بگيرند. به همين خاطر من مجبور شدم به کابل بيايم. پدرم خيلي به من کمک کرد.»

پدرش نگين را در سن نه سالگي به کابل فرستاد و در پانسيون مخصوص کودکان جا داد تا او بتواند تحصيل کند. او اولين بار در عمرش توانست به موسيقي گوش بدهد و برنامه هاي موسيقي را در تلويزيون تماشا کند. چند سال بعد او در آموزشگاه ملي موسيقي در کابل ثبت نام کرد و چهار سال است در اين مرکز موسيقي تحصيل مي کند. از مجموع 200 دانش آموز اين مرکز حدود يک چهارم آنها دختر هستند. (بي بي سي)