صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

دوشنبه ۲ دلو ۱۳۹۶

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

نخستین کنگره‌ سرتاسری ادبیات افغانستان در کابل برگزار شد

 نخستین کنگره‌ سرتاسری ادبیات افغانستان در کابل برگزار شد

اولين نشست عمومي و کنگره‌ سرتاسري ادبيات افغانستان روز جمعه، 29 عقرب، در کابل برگزار شد. به گفته برگزارکنندگان، هدف اين نشست سامان دادن به وضعيت ادبيات افغانستان است. سيد رضا محمدي، رئيس اتحاديه نويسندگان افغانستان درباره اين نشست به بي‌بي‌سي گفت که شاعران و نويسندگان از جاهاي مختلف آمده بودند تا آثارشان را براي همديگر بخوانند.

او گفت که پيش از اين نويسندگان پشتو زبان، فارسي و ازبکي با هم در يک مجلس نمي‌نشستند و امروز شماري از آنان دور هم جمع شدند تا از سرنوشت کارهاي ادبي همديگر مطلع شوند. آقاي محمدي با اشاره به اينکه رئيس کانون ادبيات ايران، رئيس اتفاق (اتحاديه) نويسندگان تاجيکستان و مهماناني از بريتانيا و هلند نيز در اين مراسم حضور داشتند، گفت:» اميدواريم اين نشست‌ها راه نوي را براي ارتباط اهل قلم با ديگر اهل قلم در بيرون از افغانستان باز کند تا ادبيات افغانستان راه خود را به بيرون پيدا کند.»

رئيس اتحاديه نويسندگان افغانستان مدعي شد که سال‌هاي جنگ باعث شده تا پراکندگي دامن اهل قلم اين کشور را نيز بگيرد و اين دوري‎، «گاه به بدگويي و دشمني و طرح مسايل قومي ميان نويسندگان افغانستان» منجر شده بود. او گفت که قرار است اين نشست هر ماه يکبار در کابل و ديگر ولايت‌هاي افغانستان برگزار شود تا «محمل و محفلي باشد براي بروز و ظهور آثار و قرائت آثار نويسندگان افغان براي همديگر.» (بي بي سي)