صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

چهارشنبه ۴ دلو ۱۳۹۶

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

نوبل کوچک به «موراکامی» رسید

نوبل کوچک به «موراکامی» رسید

«هاروکي موراکامي» سرشناس‌ترين نويسنده حال حاضر کشور جاپان موفق شد جايزه «هانس کريستين اندرسن» را که از معتبرترين جايزه‌هاي حوزه ادبيات کودک جهان است، از آن خود کند. جايزه «هانس کريستين اندرسن» که لقب «نوبل کوچک» را يدک مي‌کشد، در اين دوره به هاروکي موراکامي رمان‌نويس 66 ساله جاپاني تعلق گرفت.

اين جايزه دنمارکي پيش‌تر به نويسنده‌هاي صاحب‌نامي چون «جي.کي. رولينگ» خالق هفت‌گانه پرفروش «هري پاتر»، «پائولو کوئليو» نويسنده «کيمياگر» و «ايزابل آلنده» نويسنده چيليايي آثاري چون «زورو» و «خانه ارواح» اعطا شده است. موراکامي جايزه اندرسن را همراه با چکي به مبلغ 67 هزار يورو (71 هزارو 400 دالر) دريافت مي‌کند. اعضاي هيات داوران اين جايزه، او را براي «ترکيب پررنگي که از روايت‌هاي کلاسيک، فرهنگ پاپ،‌ ادبيات سنتي جاپان، واقع‌گرايي روياگونه و مباحث فلسفي» در آثارش ارائه کرده، مورد تقدير قرار دادند.

نويسنده «کافکا در کرانه» که تاکنون ميليون‌ها جلد از آثارش در سرتاسر جهان به فروش رسيده، بيشتر در کتاب‌هايش به پوچي و تنهايي زندگي مدرن با اشاره‌هايي به فرهنگ پاپ مي‌پردازد. «جنگل نروژي» يکي از معروف‌ترين کارهاي اوست که مورد توجه سينماگران قرار گرفته است. موراکامي در سال 2006 جايزه «فرانتس کافکا» را از آن خود کرد. جايزه «اندرسن» در اکتبر 2016 در شهر اودنسه دنمارک که زادگاه اندرسن بوده است به موراکامي اعطا مي‌شود.