صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

چهارشنبه ۴ دلو ۱۳۹۶

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

معرفی بهترین‌ مستند سال 2015

معرفی بهترین‌ مستند سال 2015

سي و يکمين دوره جوايز انجمن بين المللي مستند (IDA) برترين آثار مستند سال 2015 سينماي جهان را معرفي کرد. فلم «نگاه سکوت» ساخته «جاشوا اوپنهيمر» که يکي از 15 فلم مستند در فهرست کوتاه جوايز اسکار 2015 است، از سوي جوايز انجمن بين‌المللي مستند به عنوان بهترين اثر مستند سال انتخاب شد.  «نگاه سکوت» که در دنباله مستند نامزد اسکار «عمل کشتن» در سال 2012 ساخته شده به ملاقات با بازماندگان قتل عام سال 1965 در اندونزيا و همچنين صحبت با قاتليني مي‌پردازد که بستگان خود را به قتل رساندند.

«اوپنهير» براي ساخت مستند جديدش «نگاه سکوت» ناگزير بود دوباره به اندونزي بازگردد جايي که احساس امنيت نداشت اما سرانجام با اين فلم جايزه اصلي انجمن بين المللي مستند را از آن خود کرد.  در مراسم اعطاي جوايز انجمن بين‌المللي مستند که در سالن «پارامونت» لس‌آنجلس برگزار شد، فلم «آخرين روز آزادي» به کارگرداني «دي هيبرت جونز» و «نومي تاليمان» جايزه بهترين مستند کوتاه را از آن خود کرد‌، فلمي که همچون «نگاه سکوت» در فهرست کوتاه آثار مستند جوايز اسکار 2016 نيز حضور دارد. «کاترين بيگو» کارگردان برنده اسکار نيز جايزه افتخاري شجاعت انجمن بين المللي مستند را به «متئو هينمان» براي ساخت فلم «سرزمين کارتل» اعطا کرد که به مبارزه با قاچاق مواد مخدر در مرز آمريکا و مکزيک مي‌پردازد.

 جايزه دستاورد سينمايي انجمن بين المللي مستند (IDA) به «گوردن کين» موسس و بنيانگذار کمپاني «kartemguin» واقع در شيکاگو اعطا شد و جايزه ويژه «پرلورنز» ويژه فلم‌هاي متمرکز بر مسائل اجتماعي و زيست محيطي به «چري راثول» براي ساخت فلم «چگونه دنيا را تغيير دهيم» رسيد.