صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

چهارشنبه ۴ دلو ۱۳۹۶

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

ظهور یک سینمای شش میلیارد دالری در آسیا

ظهور یک سینمای  شش میلیارد دالری در آسیا

فروش فلم‌ها در بازار سينماي چين تا اينجاي سال بيش از 6 ميليارد دالر بوده و نسبت به مدت زمان مشابه در سال گذشته 48 درصد رشد داشته است.

فلم‌هاي چيني از 1 جنوري تا 4 دسامبر سال 2015 بيش از 3 ميليارد دالر فروش داشتند و 59 درصد بازار سينماي چين را به خود اختصاص دادند و به اين ترتيب سهم فلم‌هاي خارجي در اين بازار کمتر از چيني‌ها شد. با در نظر گرفتن اين که در يک ماه آينده چند فلم پرهزينه‌ي بومي در سينماهاي چين اکران خواهند شد، بعيد به نظر مي‌رسد که فلم‌هاي خارجي توان کم کردن از سهم فلم‌هاي چيني را داشته باشند.

«شکار هيولا» پرفروش‌ترين فلم‌ چيني سال 2015 بود و در مجموع 383 ميليون دالر در سينماهاي چين فروش داشت. «گمشده در هانگ‌کانگ» و «خداحافظ آقاي بازنده» نيز هر کدام به ترتيب 254 و 227 ميليون دالر فروختند. پرفروش‌ترين فلم خارجي در سينماي چين نيز «سريع و خشمگين 7» با فروش 381 ميليون دالر بود، در حالي که «انتقام‌جويان، عصرالتران» با 230 ميليون دالر و «دنياي ژوراسيک» با 223 ميليون دالر فروش پس از اين فلم قرار گرفتند.

بازار سينماي آمريکاي شمالي در سال 2014 بيش از 10 ميليارد دالر فروش داشت و هم اکنون با اختلاف زياد بزرگترين بازار سينماي جهان به شمار مي‌رود. کارشناسان پيش‌بيني مي‌کنند که چين در سه آينده تبديل به بزرگترين بازار سينماي جهان خواهد شد.

بر اساس گزارش شين‌هوا هم اکنون 6200 سالن سينما با بيش از 30 هزار پرده نمايش در چين وجود دارد و تقريبا در هر روز 15 پرده نمايش به اين تعداد افزوده مي‌شود.